parazit.gen.tr https://www.parazit.gen.tr Parazit, Parazit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, parazit.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Parazit Aşısı https://www.parazit.gen.tr/parazit-asisi.html Wed, 21 Nov 2018 12:00:15 +0000 Parazit Aşısı, nasıl ki biz insanlar türlü türlü bulaşıcı hastalıklar ile muhatap oluyorsak yine aynı hayvanlarında hastalanması mümkündür. Özellikle de bulaşıcı hastalığa yakalanmaları durumu vardır. Bu yüzden de Parazit Aşısı, nasıl ki biz insanlar türlü türlü bulaşıcı hastalıklar ile muhatap oluyorsak yine aynı hayvanlarında hastalanması mümkündür. Özellikle de bulaşıcı hastalığa yakalanmaları durumu vardır. Bu yüzden de hayvanlara parazit aşısı yapılmaktadır. İnsanlarda oluşan ve bulaşıcı nitelikte olan hastalıklarda ister iş yerimizde olalım, ister evimizden hiç çıkmayalım, isterse de bahçede olalım. Hiç fark etmez. Canlı dostlarımızdan bizlerle her yere gelen kedi ve köpeklerimiz bu bulaşıcı parazit hastalığına her an yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde aşısı yapılmamış hayvan türleri oldukça çok olduğundan ötürü kedi ve köpeklerin meydana getirmiş olduğu bulaşıcı ve ölümcül nitelikteki durumları çevremizi sarmış durumdadır. Bazı durumlarda oldukça sağlıklı olan bir kedi ya da köpek tehlikeli bir hastalığın taşıyıcısı konumunda iken bazı durumlarda ise parkta gezdirdiğimiz esnada hasta halde bulunan bir başka kedi ya köpek tarafından hastalık bulaşması durumu söz konusudur. Böyle durumlar için parazit aşısı kullanmamız gerekir. Uzman bir hekimin denetiminde altında pfizer markasındaki kedi ya da köpek aşısı kullanmanızı önerebiliriz.

Bu parazit rahatsızlığı özellikle kedi ve köpeklerde oluşan bir hastalık türü olup kedi ya da köpeğin dışında balıklarda da görülme ihtimali oldukça yüksektir. Balıklarda oluşan parazit rahatsızlığı da aynı kedi ve köpeklerde olduğu gibi parazit aşısı ile düzelmesi mümkün değildir. Balıklarda meydana gelen parazit rahatsızlığı için bir takım önlemler almak gerekir.

Balık parazitleri ve aşısı

Balıklarda oluşan parazit rahatsızlığında parazitin yok edilmesi adına parazit aşısı söz konusu değildir. Ancak balığın parazit rahatsızlığına yakalandığını anlamanız zor değildir. Balık eğer akvaryumda anlam bir şekilde sürekli aynı noktaya doğru yüzüyorsa ya da kayalara çarpa çarpa gidiyorsan parazit rahatsızlığa yakalanmış olabilir. Balığın kayalara çarpması neticesinde yaralanmalar meydana gelmektedir. Bunun için bir takım önlemler almanız işinize yarayacaktır. Bunlardan en bilineni kaya tuzu kullanımıdır. Akvaryumun içine bir miktar kaya tuzu dökmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede balıkta oluşabilecek parazit hastalığı ortadan kalkacaktır.

Tekrar söylediğimiz gibi balıklarda meydana gelen parazit rahatsızlığında parazit aşısı kullanmak mümkün değildir. Balık parazit ilacı bulunmamaktadır. 

Parazit Aşısı

Köpek parazit aşısı

Köpek yavruları yani enikler bağışıklık meydana getireceği hastalıklara karış antikorlarını anne karnında iken almaktadır. Bunun yanı sıra anne sütü ile desteklenmektedir. Bu sayede de antikor oluşumu başlamış olur. Ancak bu antikorlar yani anne koruması yalnızca 2 ay kadar sürmektedir. Bu süre köpek yavrusunun süt emme süresi ile annenin bütün aşılarını olup olmaması ile bağlantılı olarak değişmektedir. Bu sebepten ötürü de antikor seviyesi daha da düşebilmektedir. Anne sonrasında oluşan koruma parazit aşısı ile sağlanmaktadır. Bu tür durumlarda karma aşı dediğimiz köpeklere özel uygulanan ve 21 arayla yapılan 2 dozluk parazit aşıları yapılmaktadır. Bu aşı 2 aylık ve daha küçük yaşta olan köpekler için daha doğrusu enikler için uygulanmaz. Bu aşı yalnızca annesiz köpeklerde ve çevresinde hastalık tehlikesi fazlaca bulunan köpeklerde karma parazit aşısı yapılmaktadır. Bu aşı ilk iki doz vurulduktan sonra her yıl içerisinde aynı tarihte vurulması gerekir.

Parazitlerle mücadele ve parazit aşısının önemi

Oluşan parazit rahatsızlığına karşı özellikle kedi ve köpeklerde yapılması şart olan bu aşıların mutlaka yapılması gerekir. Parazitler konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerekir. Hayvan canlı dostlarımıza bulaşan bu hastalıkla mücadele etmek için bir baytara gitmek gerekir. Kendi başımıza hareket etmemeliyiz. Ancak bu şekilde mücadele etmek mümkündür.

]]>
İnsanda Parazit https://www.parazit.gen.tr/insanda-parazit.html Thu, 22 Nov 2018 04:41:13 +0000 İnsanda parazit, vücuda dışarıdan giren bazı canlıların insanda yarattığı rahatsızlıklardır. Genel olarak ağır hastalıklara neden olmazlar fakat yaşam kalitesini azaltabilmektedir. Vücudun dengesizleşmesine neden olabilmekt İnsanda parazit, vücuda dışarıdan giren bazı canlıların insanda yarattığı rahatsızlıklardır. Genel olarak ağır hastalıklara neden olmazlar fakat yaşam kalitesini azaltabilmektedir. Vücudun dengesizleşmesine neden olabilmektedir. Kirli sulardan, bu suların bulaştığı sebze ve meyvelerden, pişmemiş etlerden, parazit yumurtalarının bulunduğu çarşaf veya çamaşırlardan, topraktan veya hayvanlardan geçebilir. 

İnsanda  parazit belirtileri
 • Sık karın ağrıları (açlıktan dolayı oluşan ağrılardan daha şiddetli ağrılar) 
 • Şiddetli gaz, geçici ishaller, 
 • Dışkıda yumuşaklık veya keçi dışkısı gibi dışkılama,
 • Burun ve anüste kaşıntı, yastığa salya akması, kilo alamama,
 • Diş gıcırdatma, dil kenarlarında kabartılar, ağız kokusu,
 • İştahsızlık veya aşırı yemek yeme,
 • Sabah bulantıları, vücutta kaşıntılar vs. gibi durumlar insanda parazit belirtileridir. 
İnsanda parazit sebepleri
 • Her 10 kişiden 1'inde bu rahatsızlık görülmektedir. Boyu 10 metreye varan kurtlardan mikroskopta zor görülebilen parazitler de insan vücudunda görülebilmektedir.
 • Parazitler insan vücuduna çeşitli yollarla girebilmektedir. Haşerelerin ısırması sonucu ve parazitlerin yumurtalarını taşıyan tozlu havayı solumaktan kaynaklı vücudumuza girebilir.
 • Köpek veya kedi pireleri bu kurtları bir yerden başka bir yere taşıyabilirler. Bu canlıların insanları ısırmaları sonucunda oluşan kurtların yumurtalarını yutar ve nefesleri ile 5 metreye kadar yayılmasına sebep olurlar. 
 • Tatlı su havuzlarından da bu parazitler bulaşabilmektedir. Ayrıca daha anne karnındayken bile bu tarz parazitlerin bulaşma durumu sık rastlanan durumlar  arasındadır. 
 • Temiz yıkanmadan yenilen meyve ve sebzelerden kaynaklı olarak oluşan parazitler bağırsaklarda büyürler. Çiğ ette bulunan bakterilerin vücuda girmesi ile hastalık riski artmaktadır. 
 • Bu parazitler paraların üstünde ve insanların çok dokunduğu bölgelerde yoğunlaşmaktadır. Ayrıca parazit yumurtaları aşırı sıcaklarda bile çoğalmakta ve vücuda girebilmektedir. 
 • Aldığımız gıdaların bir çoğunda yani salam, sosis, domuz etinin her çeşidi, dana eti, tavuk eti gibi ürünlerde çokça gözlemlenmektedir. 
İnsanda Parazit
İnsanda parazit tedavisi
 • Şikayetler üzerine kişinin dışkısında parazit taraması, anüse bant koyularak yumurtaların aranması yöntemleri uygulanabilir. Sonuç negatif çıksa da tekrar oluşma ihtimaline karşı tetkiklere devam edilebilir.
 • Tedavide parazit türüne göre ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların bazıları karaciğere veya diğer organlara zarar verebilmesinden dolayı ilaçların tam teşhis konulduğunda ve gerektiği gibi kullanılması gerekmektedir. 
 • Kullanılan çarşaf ve çamaşırların yüksek derecede yıkanıp ütülenmesi gerekmektedir. 
 • Şüpheli sular içilmemeli, yenilecek sebze ve meyvelerin iyi yıkandığından emin olunmalıdır. 
 • Çocukların dışarıda top ile oynadıktan sonra eller ağza götürülmemeli ve iyice yıkanmalıdır. Tuvalet temizliğine dikkat edilmeli, eller kesinlikle anüse değmemelidir. Bu alışkanlık çocuklara da verilmelidir. 
 • Tırnaklar kısa tutulmalı, toplu kullanılan tuvaletler mümkün olduğunca tercih edilmemelidir.
İnsanda parazit oluşturan bakteriler; insanların bağırsaklarında yaşayıp çoğalmakta olan bakteriler şunlardır.
 • Askaris,
 • oksiyur(kıl kurdu)
 • Giardia,
 • Tenyadır.
]]>
Gaitada Parazit https://www.parazit.gen.tr/gaitada-parazit.html Thu, 22 Nov 2018 10:07:54 +0000 Gaitada parazit, Gaita insan dışkısına verilen isimdir. Halk dilinde gaitaya verilen isimler  büyük abdesttir. Gaita insan dışkısı genelikle gastrointestinal sistem kanalları için laboratuvar ortamında araştırılır. Özellikle Gaitada parazit, Gaita insan dışkısına verilen isimdir. Halk dilinde gaitaya verilen isimler  büyük abdesttir. Gaita insan dışkısı genelikle gastrointestinal sistem kanalları için laboratuvar ortamında araştırılır. Özellikle de enfeksiyon hastalıklarında, ishal vakıalarında gaita dışkı testi istenmektedir. Parazit yada gizli kan olup olmadığının testi için laboratuvar ortamında Gaitanın araştırılması gerekir. Eğer yapılan gaita testlerinde parazit yada gizli kana rastlanır ise ona göre tedavi ilaçları verilir. 

Gaitada parazit oluşma sebepleri,

Bağırsaklarda yerleşen bir parazit türüdür. Bu parazitler hava yolu ile, çiğ etler ile, ve hayvansal gıdaları tüketmek suretiyle insanlara bulaşır. Bazı sebzelerde yetiştirilme dönemlerinde sıkılan kimyasallarında neden olduğu bilinmektedir. Gaitada parazit hastada bir çok olumsuz durum yaratır. En başta dışkının geliş yolu üzerinde içeride yanma kaşıntı ve tuvalete gitme ihtiyacı hissettirir. Eğer bu parazitler dışkı ile atılıyorsa o esnada dışkının çıkış yeri makatta çok şiddetli kaşınmalar meydana gelir ve hasta kaşımaya başladığında bu bölgede tahriş ve yırtıklar oluşur. Gaita içerisindeki parazitler gözle görülebilen parazitlerdir. Renkleri beyaz kremsi renkte olup solucan gibi uzun ince silindir şeklindedirler. Bu parazitler lavralarını bırakmak için makat bölgesine doğru aşağı inerler ve bu esnada oluşan kişide şiddetli kaşıntılara sebep olurlar. Lavralarını buraya bırakan parazitler tekrar dışkı yolundan içeriye doğru hareket ederler ama bu esnada dışkı ihtiyacı hisseden hasta ya dışkısını yapar yada yıkma ihtiyacı hissederek eli ile makat bölgesini yıkamaya çalışırken bu parazitler eline gelebilir. Her şekilde bu parazitlerin varlığını rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Gaitada parazit, kişide bir çok sebepten oluşur demiştik. Bu sebeplerden bir tanesi de yeteri kadar makat bölgesinin temizlenmemesidir. Yada tam anlamı ile hijyenine dikkat edilmemesidir. Gaita içerisindeki parazitler kişide oturma esnasında şiddetli kaşınmalara sebep olarak makat bölgesinde bir yanma hissi yaratır. Bu durumlarda hemen hekime gitmekte fayda vardır. Gaita oluşan parazitler başka bir hastalığında tetikçisi olabilir. Bunun anlaşılması içinde ancak Gaita testi dediğimiz testin yapılması gerekmektedir. Bu test gaitadan alınan örneklerin üç numune şeklinde ayrılmasının ardından gereken laboratuvar testleri ile kesinleştirilebilir. Gaitada parazitin tedavisi için öncelikle hijyen kurallarının tam olarak yapılması ve her temizleme işleminden sonra kurutulması önemlidir. İkinci aşama olarakda antibiyotik ilaçlar olan mebendazol gibi ilaçlar kullanılır. Bu gaita paraziti eve bir kez girdiği zaman bütün aile bireylerinin aynı ilacı kullanması gerekir. Çünkü ortak kullanım ürünlerinden hepsinin bu parazite maruz kalma riski çok yüksektir. Sadece tek bir aile bireyinin tedavi edilmesi hastalığın geçmeme riskini yükseltir. 

Gaitada Parazit
Gaita parazitlerinde alınacak önlemler;
 • Sık sık banyo yapmak,
 • Bireysel eşyaların yüksek ısıda temizlenmesi,
 • Makat bölgesinin her zaman temiz ve kuru tutulması,
 • İç çamaşırları ve çarşafların ve kıyafetlerin çok yüksek ısıda yıkanması gerekir.
 • Odaların iyice havalandırılması,
 • Ellerdeki tırnakların kesilerek ellerin iyice dezenfekte edilmesi,
 • Ailedeki tüm bireylerin aynı antibiyotiği kullanması çok önemlidir. 
Bu işlemler yapıldıktan yaklaşık on ile on beş gün arasında tüm aile bireyleri tekrardan sağlığına kavuşacaktır. Ama yenilememesi için yukarıda bahsettiklerimizi kişilerin yaşamlarının geneline yayarak düzenli bir şekilde uygulaması çok önemlidir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Bebeklerde Parazit https://www.parazit.gen.tr/bebeklerde-parazit.html Fri, 23 Nov 2018 07:59:42 +0000 Bebeklerde parazit, halk arasında kıl kurdu olarak da bilinen, bazı sebeplere bağlı olarak bağırsaklarda yaşayan küçük solucan anlamına gelmektedir. İnce ve kalın bağırsaklarda yaşayan bu parazitler, ilerleyen vakalarda mesane Bebeklerde parazit, halk arasında kıl kurdu olarak da bilinen, bazı sebeplere bağlı olarak bağırsaklarda yaşayan küçük solucan anlamına gelmektedir. İnce ve kalın bağırsaklarda yaşayan bu parazitler, ilerleyen vakalarda mesane bölgesine yayılmış şekilde görülmektedir. Parazitler yumurtlama ile çoğalan canlılardır ve kişiden kişiye de bu yumurtaların geçmesi ile bulaşıcı olurlar. Bebeklerin hassas bünyesinde parazit oluşması durumunda acil tedavi gerekmektedir. Çünkü vakit kaybı birçok farklı sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Ülkemizde bebeklerde görülen parazit türü genellikle kıl kurdudur. Bu parazitler 1-2 cm kadar uzayabilirler ve kalınlıkları da ancak ince bir iplik kadardır. Bebeklerdeki parazit oluşumunu anlamak güç olsa da yumurtası yada kurdun kendisi görüldüğünde doktora başvurmak gerekmektedir. Bulaşıcı olma ihtimali çok fazla olan bu parazitler, bebeklerde gerekli hijyen koşulları sağlanamaz ise onlara kolaylıkla bulaşırlar. Özellikle işlenmiş et ürünlerinde ve iyi temizlenmeyen sebzelerde çokça rastlanan bu parazitler malesef yakınınızda bulunan kişilere hava yoluyla bile bulaşabilmektedir. Bu yüzden alınan meyve sebzeler iyice yıkanmalı ve sirkeli suda bekletilmeli, bebeklerin kıyafetleri güzel yıkanmalı ve ütülenmeli, el ayak ve vücut temizliği de sürekli yapılmalıdır. 

Bebeklerde Parazit Oluşum Nedenleri
Parazit oluşumu özellikle temizlik hassasiyetine dikkat edemeyen bebeklerde sık görülür. Temiz beslenmeme, temiz kıyafetler giymeme, alt temizliğine önem vermeme gibi hijyen eksikliği nedeniyle oluşabilen bu parazitler, çevresel, ailesel faktörlere göre de ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra bebeğin bünyesi de parazit oluşumu için önemli bir faktör olarak kabul edilir. Bünye meselesi için yapılacak bişey olmasa da, bebeğe temiz bakmak ve temiz beslemek, ailede parazit taşıyan kişilerden uzak durmak yada tedavi edilmelerini sağlamak gibi alınacak önlemler parazit oluşumunu önemli ölçüde azalmaktadır. 

Bebeklerde Parazit Belirtileri
En sık belirtisi dışkıda görülmesi ve anüs bölgesinde aşırı kaşıntı olarak bilinir. Bunların dışında, dışkıda yumuşama ve değişik dışkı çıkarma, karın bölgesinde şiddetli ağrı, ara ara ishal olma, vücutta kaşıntı, yastığa salya akıtma, iştahsızlık ve aşırı yeme, hızlı kilo kaybı, mide bulantısı, burun kaşıntısı, dil kenarlarında oluşan kabarcıklar ve ağız kokusu gibi birçok farklı belirti bebeklerde görülebilir. Bu belirtilerin bir yada birkaçı gözlemlenirse zaman kaybetmeden çocuk doktoruna gidilmelidir. 

Bebeklerde Parazit
Bebeklerde Parazit Tanısı ve Tedavisi
Belirtiler dahilinde doktora girildiği taktirde, yapılan fiziki muayenenin yanı sıra,  kan ve gaita testleri sonucuna göre parazit tanısı konulmaktadır. Çocuk ve yetişkin bireylerde parazit tanısı koymak kolay olsa da bebekler söz konusu olunca bu biraz daha zorlaşabilmektedir. Fakat yapılacak birçok tahlil ve test ile çoğunlukla parazit tespit edilir ve tanı konulur. 

Parazit tanısı konulan bebeklerde tedavi için, genellikle uygun bir şurup tavsiye edilmektedir. Uygulanan ilaç tedavisi, ailenin diğer bireylerine de yaş durumları göz önüne alınarak düzenli bir şekilde alınması tavsiye edilir. Bebeklerdeki parazitin yeniden oluşmaması için aile boyu ilaç tedavisi etkili olmaktadır. Uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen ilaçlar çoğu zaman paraziti ortadan kaldırmaya yetmektedir. Eğer bebeklerde parazit tedavi edilemez ise, birçok sağlık sorunu oluşur ve zaman geçtikçe tedavi de oldukça zorlaşır. Ayrıca parazit bulunan bebekler ufacık bir hastalığı bile çok ağır şekillerde geçirebilirler. Bu yüzden doktorun tavsiyelerine uymak, ilaçları düzenli almak, temizlik konusunda çok daha hassas olmak bebeğiniz sağlığı ve parazit tedavisi için olmazsa olmazlardandır. 
]]>
Balıklarda Dış Parazit https://www.parazit.gen.tr/baliklarda-dis-parazit.html Sat, 24 Nov 2018 07:39:40 +0000 Balıklarda Dış Parazit, bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında balığın sağlını etkileyecek sorunların baş göstermesi neticesinde balıkta meydana gelen değişiklikler neticesinde anlaşılmaktadır. Parazit olayının ya Balıklarda Dış Parazit, bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında balığın sağlını etkileyecek sorunların baş göstermesi neticesinde balıkta meydana gelen değişiklikler neticesinde anlaşılmaktadır. Parazit olayının yaşanmasında özellikle balığın iç ve dış görünümü ile hal ve hareketlerinden yola çıkarak bir takım değişiklikler olduğunu görebilirsiniz.

Balıklarda Dış Parazitin tespit edilmesi

Dış parazit rahatsızlığı balığın kaşınmasıyla tespit edilmektedir. Bu durumun tespit edilmesi ise oldukça kolay bir olaydır. Örneğin balık kendisini sürekli olarak dekorlara, kuma ya da bulabildiği her noktaya sürtünerek kaşımaya çalışacaktır. Bu durumu fark edebilmek çok zor olmasa gerek. Balık yaşanan bu rahatsızlık sonucunda aşırı derecede kaşıntı duyacaktır. Hemen ardından ise balığın üst kısımlarında kaşınmadan ötürü bir takım kızarıklıkların meydana gelmesi içten bile değildir. Bu bir an önce tedavi edilmediği durumda ise balığın üst kısımlarında derin yarıklı yaralara sebep olacaktır. Dış parazit durumunun yaşanması durumunda eğer akvaryumunuzda yer alan yapılardan sivri yapıya sahip taşların bulunması durumunda ya da buna benzer dekor yapılarının bulunması halinde balıklarda derin yaralanmalara sebep olacaktır. 

Balıklarda Dış Parazit tedavisi

Eğer bu dış parazit rahatsızlığının tespit edilmesi durumunda yapmanız gereken ilk şey bu rahatsızlığı tespit etmiş olduğunuz akvaryumun dış parazitlerden arındırmasını sağlamanız gerekmektedir. Bunun için de en etkili yöntem olarak akvaryumunuza kaya tuzu atmanız olacaktır. Bu durum dış parazitlerin yok edilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra akvaryumda yer alan ısı değerinin de belli bir miktar yükseltilmesi de oldukça önemli bir husustur.

Akvaryumun ısısının yükseltilmesi halinde dış parazitlerin üremesi ve çoğalmasını engelleyebileceğiniz gibi aynı zamanda da var olan dış parazitlerinde yok edilmesinde önemli bir adım atmış olacaksınız. Hemen ardında ise akvaryumdan belli bir miktar su alınıp bu suyun içerisine sahip olduğunuz akvaryumun hacim boyutuna göre eğer 50 litrelik bir su almış iseniz yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı olacak kadar kaya tuzunu içerisinde eriterek akvaryumunuzun içine dökmeniz gerekmektedir. Yaklaşık bir saat sonra ise dip çekim işlemi gerçekleşmiş olup dinlenmiş halde bulunan suyun ilave edilmesi gerekmektedir. Yapılan bu işlemin ardından ertesi gün ise tekrar aynı oranda kaya tuzu ilavesi gereklidir. Ve yine aradan birkaç saat geçtikten sonra akvaryumun dip çekme işleminin yapılması gerekmektedir. Bunun ardından ise tekrar edilmesi gereken şey yine aynı şekilde dinlenmiş halde bulunan suyun ilave edilmesi gerekmektedir. Bu yapacağımız işlemi benzer şekillerde yaklaşık olarak 3 gün boyunca aralıksız olarak tekrar edilmesi gerekmektedir. Aksi halde balıklarda meydana gelebilecek olan dış parazit rahatsızlığını yok etmede sorun yaşayabilirsiniz. Bu işlemin yapılması ile birlikte genellikle 3 gün sonra hemen hastalığın ortadan kalkmış olduğu göreceksiniz. Yani balığınız dış parazit rahatsızlığından kurtulmuş olacaktır. Hastalık bu yapılan işlem sonucunda geçmez ise yine aynı şekilde tekrar edilmesi gerekir. Eğer balığınız hastalıktan kurtulmuş ise arttırılmış olan sıcaklık tekrardan aynı seviyeye getirilmesi şarttır.

Balıklarda Dış Parazit

Dış parazite karşı ilaç kullanmanın önemi

Dış parazitlerin yok edilmesinde ilaç kullanımı da oldukça etkili bir yöntemdir. Mikofish ya da sera baktopur gibi birtakım ilaçların kullanılması neticesinde de dış parazitin yok edilmesinde oldukça etkili bir yol izlenmiş olacaksınız. Ancak burada dikkat etmemiz gereken husus şudur. İlacınızı balığa nasıl uygulayacağınızdır. Eğer ilaç kullanmak niyetindeyseniz dikkat edilmesi gereken en önemli husus ilacınızın akvaryumun iç kısmına dökülmemesi gerektiğidir. Hasta balık için ayrı bir karantina tankı yapılması gerekmektedir. Bu]]> Bağırsak Parazitleri https://www.parazit.gen.tr/bagirsak-parazitleri.html Sat, 24 Nov 2018 21:48:04 +0000 Bağırsak parazitleri, sindirim sistemimizde yaşayan zararlı kurtçuklara denir. Bağırsak parazitleri hijyenik olmayan yerlerden, iyi yıkanmamış çiğ sebze ve meyvelerden, kirli sulardan, bu parazitlerin döküldüğü çarşaf ve ça Bağırsak parazitleri, sindirim sistemimizde yaşayan zararlı kurtçuklara denir. Bağırsak parazitleri hijyenik olmayan yerlerden, iyi yıkanmamış çiğ sebze ve meyvelerden, kirli sulardan, bu parazitlerin döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan bulaşır. Ülkemizde en fazla tenya, kıl kurdu ve bağırsak solucanı adı verilen ascarisdir.


Belirtileri, genel olarak geceleri anüste kaşıntı, karın ağrısı ve kramplar, şiddetli gaz, tekrarlayan ishal durumu, burun kaşıntısı ve yastığa salya akması, dil kenarında kabartılar, kilo alamama, sabah bulantıları, ağız kokusu, vücutta kaşıntılar oluşması şeklinde sıralayabiliriz.
Parazitin bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek için kan, idrar, dışkı tahlilleri ve ultrason görüntüleme yapılır. 

Bağırsak parazitlerinden kıl kurdu olarak bilinen enterobius vemikularis okul çağındaki çocuklarda en çok görülür. Erişkin kıl kurdunun ortalama yaşam süresi 32 hafta civarındadır. Yumurtaları kalın ve saydam kabukludur. Kabuğun etrafındaki tabaka çevredeki eşyalara veya ellere kolayca yapışmasını sağlar. Ele veya eşyaya yapışan parazit, ağız yoluyla alındıktan sonra ince bağırsağın üst kısımlarında yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan larvalar çekuma doğru göç ederek erişkin olur ve çiftleşirler. En sık görülen belirtileri geceleri anüste oluşan kaşıntıdır. Kaşıntı dişi parazitin yumurta bırakmak için anüse gelmesiyle olur. Erişkinleri kız çocuklarında genital bölgeye geçerek lokal irritasyon, akut bakteriyel idrar yolları enfeksiyonu, vajinit, granülomatöz endometrit ve salpenjite yol açabilir. Diğer bağırsak parazitlerinden farklı olarak dışkıda yumurtalarına pek rastlanmaz. Bu nedenle yumurtaları sellofanlı lam yöntemiyle saptanır.

Kıl kurdunun tedavisi, en etkili yol tek doz mebendazol albendazol, pirantel, pamoat, pirvinium pamoat veya ivermektin kullanılmasıdır. Bu tedavi tüm aileye uygulanır. Buna rağmen tamamen tedavi sağlanamayabilir. Bu durumda alınması gereken önlemler vardır. 
Sık duş ve banyo yapılmalı, yatak çarşafları, iç çamaşırlar, pijamalar, yastık kılıfları ve havlular sıcak suda yıkanmalı, tedavi 2-3 hafta sonra tekrar edilmelidir.

Bağırsak parazitlerinden ascaris, silindir biçiminde uçları ince sarı renkli bir solucandır. Ülkemizde insanlarda görülen en büyük bağırsak parazitidir. Ağız yoluyla bulaşır insanlara has bir parazittir. Ağız yoluyla alındıktan sonra ince bağırsakta yumurtadan çıkan larva bağırsak duvarından geçerek lenf yoluyla kalp, karaciğer ve ak ciğere 3 günde ulaşır. Yumurta alındıktan iki ay sonra erişkin şekiller oluşur. Yaklaşık bir yıl içinde ölür ve kendiliğinden atılır.

Ascaris belirtileri, göç eden larva, bağırsakta yaşayan etkin parazit yükü ve etkilenen organlara bağlı olarak değişir. Enfeksiyon genellikle iyi tolere edilir ve belirti vermez. Bunun yanı sıra bazende diş gıcırdatma, karın ağrısı, zaman zaman ishal, burun kaşıntısı, iştahsızlık gibi belirtilerde gösterebilir.

Bağırsak Parazitleri
Tedavisi, enfeksiyonun şiddeti ve belirtilere bağlı olarak değişir. Belirtisiz olan enfeksiyonlarda mebendazol ve albendazol ilaçları tercih edilir. Bu iki ilaç erişkin parazitler üstünde öldürücü etkiye sahiptir. Parazit vücutta çok fazla ise veya vücuda çok hasar vermiş ise tedavisinde pirantel pamoat ve piperazin sitrat tercih edilir.

Bağırsak parazitleri tedavisi, 10-15 gün arası sürer. Daha uzun süren bağırsak paraziti tedavisi sonucu bağırsak tıkanması, dalak büyümesi, alerjik döküntüler, organ hasarları görülebilir. Bu nedenle doktor kontrolü altında ilaç alınmalı ve doktorunuzun verdiği süre geçilmemelidir.
]]>
Beyinde Parazit https://www.parazit.gen.tr/beyinde-parazit.html Sun, 25 Nov 2018 17:35:29 +0000 Beyinde parazit, Parazitler insan vücuduna genelde yediği et gıdalarından bulaşmaktadır. Parazitlerin çoğu kırmızı eti çiğ yada az pişmiş tüketmekten, suşi gibi çiğ balık ürünleri tüketmekten veya hormonlu ve kimyasal i Beyinde parazit, Parazitler insan vücuduna genelde yediği et gıdalarından bulaşmaktadır. Parazitlerin çoğu kırmızı eti çiğ yada az pişmiş tüketmekten, suşi gibi çiğ balık ürünleri tüketmekten veya hormonlu ve kimyasal ilaçlar kullanılan sebzeleri tüketmekten insanlara bulaşır. Parazitlerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. bunların en tehlikeli olanları da bağırsaklara yerleşen parazitlerdir. Zaman içerisinde kan yolu ile akciğerlere uzanan ve hatta buradan da beyine ulaşan parazitler insanlarda fark edilmediklerinde beyin tümörüne kadar hastalık oluşturabilirler.

Beyin parazitinin vücuda girişi; Bağırsak parazitlerinden tenya paraziti özellikle yediğimiz çiğ etlerden dolayı lavralarının vücuda girmesi ile bu lavralar içeride beslenerek büyürler ve oldukları yerde üremeye başladıktan sonra bulundukları bağırsak zarını delerek kan yolu ile akciğerlere beyne ve birçok organa yerleşerek zaman içerisinde enfeksiyonlara neden olur. Bu enfeksiyonlar fark edilip zamanında tedavi edilmediklerinde ise beyin içerisinde ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Çoğu parazitin yumurtaları kişinin bağışıklık sistemi tarafından yok edilse de sürekli et ürünü yiyen kişilerde beden içerisinde aktive olacak kadar oluşmasını bağışıklık sistemi de engelleyemez. Bunun dışında bir diğer bulaşma şekli ise ilaçların içerisinde hayvansal jelatinlerinin kullanılması da parazitlerin vücuda giriş yolları arasındadır. 

Beynimiz, bedenimizin en hassas ve önemli organıdır. Bedenimizin komuta merkezi olan beyin işlevini yitirmesi durumunda insanlarda yaşamsal faaliyetler yani hayat biteceğinden beynin zarar görmemesi gerekir. Hayvanlardan geçen parazitlerde beyne ulaşarak beyinde bir çok hastalığa neden olabilir. Buda beyin için çok tehlikeli bir durumdur. Günümüzde birçok organın nakli gerçekleşmesine rağmen beyin nakli söz konusu bile değildir. Her organın telafisi olsa da beyin her insanda bir tanedir ve kişinin en özelidir. 

Kedi köpek gibi hayvanlarda bu parazitler aktif halde bulunur ve dışkı yolu ile atılır. Özellikler evlerinde bu evcil hayvanları yetiştiren insanların bu parazitlerden ötürü çok dikkatli bakımlı ve hassas olmaları gerekir. Aksi takdirde bu parazitler hava yolu ile de lavralarını insanlara bulaştıra bilmektedir. İleride fark edemedikleri bu lavralar vücutlarına yerleşerek bağırsaklarda büyür ve çoğalırlar arkasından da kan yolu ile bütün organlara ulaşıp hepsine zarar veriler bunlar içerisinde en tehlikelisi de beyindir. Beyinde tümöre oluşumuna kadar bir çok rahatsızlık kendisini gösterebilir. 

Beyin parazitleri çeşitlerinden özellikle Echinococcus granulosus en çok görülen parazittir. Bu parazit bir çok organda kiste neden olur.
Beyinde Parazit
Bu organların başlıcaları;
 • Beyin,
 • Karaciğer,
 • Dalak,
 • Akciğerler,
 • Kaslar,
 • Böbrekler,
 • Beyinciktir. Her ne kadar bu parazitin en yoğun görüldüğü organ karaciğer olsa da zaman içerisinde düşük bir ihtimal bile olsa beyine geçmesi ve yerleşmesi de azımsanacak yada önemsenmeyecek bir durum olamaz. 
Sağlıklı bir yaşam için yediğimiz ürünlerin kullanımı ve tüketimini dengeli ve hijyenli bir şekilde yapılmalıdır. Diğer organlara etkileşiminin fazla beyine az olması bizim dikkatsiz olmamamızı gerektirmez. Tüketilen gıdaların ve yaşam alanlarının temiz ve bakımlı olması evcil hayvanların düzenli bakım yaptırılması ve en önemlisi de bu parazitlerden kurtulabilmek için bağışıklık sisteminin her zaman en yüksek seviyede olması gerekir. Beyin parazitlerini ancak bu şekilde vücutta olmasını engelleyebilirsiniz. 
]]>
İç Dış Parazit Aşısı https://www.parazit.gen.tr/ic-dis-parazit-asisi.html Mon, 26 Nov 2018 13:30:24 +0000  İç dış parazit aşısı: Asalak yada parazit bir canlıya bağımlı olarak yaşayan ve üzerinde yaşadığı canlıya zarar verebilen küçük organizmalardır. Bu canlıların bazıları mikroskobik boyutlarda bazıları ise çok büy İç dış parazit aşısı: Asalak yada parazit bir canlıya bağımlı olarak yaşayan ve üzerinde yaşadığı canlıya zarar verebilen küçük organizmalardır. Bu canlıların bazıları mikroskobik boyutlarda bazıları ise çok büyük boyutlara ulaşabilmektedirler.  Bu parazitler üzenlerin de veya içlerinde yaşadıkları canlıların besinine ortak olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Asalakların üzerinde yaşadıkları canlının zayıf ve hasta düşmesine sebep olur. Günümüzde bilinen birçok hastalığa parazitler sebep olmaktadır. Parazitlerin en bilinenlerden birisi kedi, köpek ve sığırlarda bulunan şerittir. Bu parazit başlangıçta kistle kaplı bir yumurta iken konduğu canlının sindirim sistemine ulaştığı zaman üzerindeki kisti kırarak erginleşmeye başlar ve hayvanın bağırsaklarına yerleşir. Böylesi durumlarda genellikle konağın zarar görmesi veya uyum göstermesi ile sonuçlanır. Bazı parazit türleri nadiren de olsa beyin ve karaciğer gibi organlara zarar verir. Gezici bir parazit olan askaris çok yaygın olmamakla birlikte kazara akciğere girerek çıkamayabilir veya karaciğerde apseye sebep olabilir.  Bu parazitlere karşı veteriner  hekim gözetiminde hayvanlarınızı uygun görülen periyotlarla aşı yaptırınız.    

 İç dış parazit  aşısı ne zaman yapılır

 İç Dış parazit  aşısı 3 ayda bir mutlaka yapılmalıdır. Yavru köpeklerde iki ayda bir başlamak suretiyle 3 aylık periyotlarla parazit aşısını aksatmadığımız gibi 2 aylık olduğunda karma aşısı, yıllık kuduz aşısı mutlaka yapılması gerekmektedir. Köpeklerde bağırsaklarda yaşayan parazitlerin larvalarının kan yoluyla köpeklerin değişik organlarına geçmek suretiyle kistler oluşturmasına mümkündür. Buna karşı 3 ayda bir tedavi olmalıdırlar. Parazit hastalıklarının dışında diğer hastalıklara karşıda köpeğimize aşılatmak çok önemi vardır. Bunun için 2 ayda bir 3 ayda bir olmak suretiyle aşılar mevcuttur bunlar köpeğimizin ve kendi sağlımızı korumak için önem arz etmektedir.

İç Dış Parazit Aşısı
 İç dış parazit  aşısı nasıl yapılır

İç Dış parazit aşısı : Veterinerin  hayvanın ense kısmından yapacağı anti parazital aşıdır. İç parazitler anemi yaptıkları gibi bir takım organlarda kist yapabilmekte hayvanımıza zarar vermektedir. Anti parazital bir tedavi şekli seçerek hayvanımızı tedavi etmek zorundayız aksi takdirde ölümle sonuçlanabileceğini unutmayınız. Mutlaka bir veteriner hekime giderek tetkiklerini yaptırınız  ve tedaviye başlayınız.
]]>
Parazit Çeşitleri https://www.parazit.gen.tr/parazit-cesitleri.html Mon, 26 Nov 2018 20:12:39 +0000 Parazit çeşitleri, kendi içinde dört grupta incelenmektedir. Diğer bir adı asalak olarak bilinen parazit, bir canlıya genel anlamda bağımlı olarak yaşayabilen ve içinde bulunduğu canlıya oldukça fazla zarar verebilen organizm Parazit çeşitleri, kendi içinde dört grupta incelenmektedir. Diğer bir adı asalak olarak bilinen parazit, bir canlıya genel anlamda bağımlı olarak yaşayabilen ve içinde bulunduğu canlıya oldukça fazla zarar verebilen organizmalar olarak bilinmektedir. Bu canlılardan kimileri mikroskobik olarak boyutlardan diğer erginlikte çok büyük boyutlara kadar ulaşabilecek değişimlere oldukça sahip olabildikleri düşünülmektedir. Şimdi gelin birlikte dört farklı parazit çeşidini inceleyelim.

Oksiyür parazit çeşidi

Fiziki olarak ipe benzer incelikte olan, değişik olarak sarımtırak gibi beyaz renkte, boyları ortalama 1.5 milimetre ile bir santimetre arasında oldukça değişkenlik gösteren ve dışkı yoluyla kolaylıkla atılabilen bağırsak parazitleri olarak bilinmektedir. İlk olarak bu rahatsızlık, oksiyür yumurtalarının direk olarak ağız yoluyla alınması ile geçerek devamlılık göstermeye çalışır. Bu yumurtalar dişi oksiyürler tarafından canlının makat çevresi olarak bilinen bölgeye rahat bir şekilde bırakılır. Bu durumla birlikte canlının makatında kaşıntı durumu görülür. Normal olarak küçük bir çocuk kaşındığı zaman tırnak yoluyla aralarına giren yumurtalar bir şeyler yerken ağız yoluyla başa dönerek tekrar bağırsaklara ulaşmaya çalışır ve ulaşır. Genellikle kız çocuklarında üreme organına giden kaçak yumurtalar ve oksiyürler oldukça fazla akıntılara sebep olarak belirginlik gösterir. Bu durumda uzman bir doktor tarafından muayene edilerek tüm aile fertlerine aynı ilaç tedavisi uyanarak biran önce bu parazit çeşidinden kurtulmaya çalışılır. El yıkama, tırnak kesme gibi kişisel temizlik oldukça önem taşır.

Askaris parazit çeşidi

Oksiyürlerden oldukça daha tehlikeli olan parazitler olarak bilinmektedir. Fiziksel olarak ortalama boyları 13-42 santim arasında değişkenlik gösterir. Normal olarak toplum dilinde bağırsak solucanları olarak geçen bu parazitler, dişi özelliğe sahip olan solucanların yumurtaları dışkı ile atmasıyla başlayarak devam eder. Bu parazit hastalığı insan gübresi ile sulanan bitkiler yoluyla bulaşma gösterir. Pişmeden yenen sebzeler, özellikle yıkanmadan yenen sebzeler ve diğer yenen sebzelerle birlikte ince olan bağırsağa ulaşmış olan yumurtalar, burada farklı bir şekilde açılarak yavru haline gelirler ve çoğalırlar. Bu küçük yavru parazitler bağırsak zarını delerek normal yolla kana karışırlar. İnsan vücudunda kan dolaşımı ile birlikte akciğerlere kadar ilerleme gösterirler ve oldukça fazla iltihaplara sebep oldukları bilinmektedir. Safra kesesine ulaşan bu parazit çeşitleri burada sarılık hastalığını ortaya çıkarmış olurlar. Bu hastalık içinde aynı şekilde ilaç tedavisi uygulaması yapılır ve temizlik oldukça önem taşır.
Parazit Çeşitleri
Tenya parazit çeşidi

Tenyalar, askarislerden boy olarak daha uzun olup ortalama 5 ila 10 metre arasında boya sahiptirler. Yaşındaki başı toplu iğne büyüklüğü kadar olup, gövdeleri oldukça yassı olan halkaların birbirine eklenmesi ile meydana gelmişlerdir. Tenya paraziti parçalarından koparak farklı yolla dışkıya karışması sonucu ile fark edilir. Bu tenya yumurtaları da yine aynı şekilde dışkı yoluyla dışarıya çıkmaktadır. İçinde bulunan yumurtalar büyükbaş hayvanların sürekli olarak vücudunda konaklar veya yavru haline geçebilirler. Dolayısıyla bu durum insana da hayvanların etiyle doğrudan ulaşmış olur. Çok iyi pişmemiş olan et yada çiğ olarak yenen çoğu etlerle insan vücuduna rahatlıkla geçmektedir ve doğrudan bağırsaklarda yerleşirler. Tenyalar salgıladıkları çok fazlı zehirli maddelerle tüm organizmayı etkiler, çeşitli birçok rahatsızlıklara neden olurlar.

Çengelli kurt çeşidi

Beyaz veya oldukça sarımtırak renkte olan farklı olarak çengelli kurt,  ortalama 7 milimetre ile 1,5 metre civarı arası boydadır. Yumurtaları genellikle pis sularda olurum gösteri]]> Göz Paraziti https://www.parazit.gen.tr/goz-paraziti.html Tue, 27 Nov 2018 02:32:31 +0000 Göz Kurdu, tıp dilindeki bilinen adıyla loaiasis olan bu rahatsızlık türü loa loa diye bilinen ve bireyin enfeksiyon kapmasına sebep olan virüsten kaynaklandığı bilinmektedir. Bu tehlikeli virüs türü kendiliğinden geçmem Göz Kurdu, tıp dilindeki bilinen adıyla loaiasis olan bu rahatsızlık türü loa loa diye bilinen ve bireyin enfeksiyon kapmasına sebep olan virüsten kaynaklandığı bilinmektedir. Bu tehlikeli virüs türü kendiliğinden geçmemesi sebebiyle bir takım tedavilerin yapılması neticesinde ancak bu hastalıktan kendimizi koruyabiliriz. Bu sebepten ötürü de doktor kontrolü oldukça önemli bir husustur.

Göz kurdu virüsünün yayıldığı yer

Bu rahatsızlık türü birçok ülkede yaşandığı gibi kendi ülkemizde de sıklıkla görülmektedir. Bunun sebebi ise yurt dışına giden yurttaşlarımızın sığın sineğinin ısırması ile birlikte bu virüsü taşıyarak ülkemize getirmesi sonucunda bu bireylerin gözlerinde göz kurdu rahatsızlığı oluştuğu gözlemlenmiştir. Genellikle Batı ve Orta Afrika civarında Kongo, Gine, Gabon, Nijerya ile Kamerun gibi birbirinden farklı ülkelerde göz kurdu rahatsızlığının sık sık yaşandığı görülmüştür. Bu bahsetmiş olduğumuz solucan türünün bedenimizde parazitler yardımı ile yerleştiği bilinmektedir. Göz kurtlarında erkek ve dişi olmak üzere iki tür cinsiyet durumu söz konusudur. Bu göz kurtları yaklaşık olarak ortalama 25 ile 40 mm uzunluğunda olduğu tespit edilmiştir. Göz kurdu rahatsızlığında göz derine yerleşen kurtçuklar deri altında yer alan dokulara ya da bizzat göz zarı üzerinde yer alan boşluğa yerleşerek göze zarar vermektedir.

Göz kurdu virüsünün yayılması

Göz kurdu rahatsızlığının en tehlikeli yanlarından birisi de göz zarına yerleşmiş halde bulunan bu kurtların yaşamlarını yaklaşık olarak 15 yıl boyunca devam ettirmeyi başarmalarıdır. Bunun sebebi ise en başta belirttiğimiz gibi göz kurdu rahatsızlığı kendi başımıza halletmemizin mümkün olmamasıdır. Bu rahatsızlık için uzman bir göz doktoruna görünmenin gerekliliği tam da bu sebepten ötürü oldukça önem kazanmaktadır.

Bahsetmiş olduğumuz loa loa virüsleri sığır sineği ya da kızıl sinek adı verilen sivrisinekler yoluyla insandan insana çok rahat bir biçimde yayılabilmesi mümkündür. Özellikle kızıl sinek ya da sığır sineklerinin dişileri için hastaları gündüz vakitlerinde havanın oldukça sıcak olduğu bir zamanda ısırması sonucu emmiş olduğu kanla beslenmektedir. Kızıl sineklerden dişilerinin beslenmeleri esnasında emmiş oldukları kan ile beraber loa loa virüslerini salgılamalarına yaran mikrofilayaları almalarına yardımcı olurlar. Bu sırada da göz kurduğunu meydana getiren mikroorganizmalar ile konak sayesinde insandan insana geçmesi daha da kolaylaşmış olur.

Göz kurduna neden olan kurtçuklar oldukça hareketli canlı virüs çeşidi türüdür. Bazı durumlarda ise burun altından deri altını kullanmak sureti ile bir gözden çıkıp diğer göze geçme ihtimali de bulunmaktadır. göz kurtçuklarının meydana getirdiği parazit şekli bireyin üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bireyin vücudunda organ yapılanın etkin bir biçimde faaliyette bulunduğu besin değeri olan hücreleri alarak asalak bir urumda göz içerisinde uzun yıllar boyunca yaşamaktadır.

Göz Paraziti

Göz kurdunun tedavisi

Göz kurdu görülen kişilerde gerçekleştirilecek olan küçük çaplı bir cerrahi müdahale sonucunda uzman doktorlarca gerçekleştirilen kolay ve oldukça güvenilir bir ameliyat sonucunda göz ve çevresinde herhangi bir hasara sebep olmadan çok kolay bir biçimde göz kurdu alınmaktadır. Genellikle Afrika ülkelerinde yaşayan bireylerin kızıl sinek ile sığır sineğinden korunmaları oldukça zor olması sebebiyle  oldukça yaygın olan bir hastalık türüdür. Bunun yanı sıra bahsetmiş olduğumuz bu coğrafyada teknolojik imkanların gelişmemesi sebebiyle ve iklimin getirdiği durumlardan ötürü bu bahsetmiş olduğumuz sinek türü çeşidinin çoğalması ve yayılması oldukça kolay bir durumdur. Burada yaşayan insanların gerekli imkanları sağlayamaması sonucunda bu göz paraziti rahatsızlığından korunmaları pek mümkün olmamaktadır.

Göz paraziti rahatsızlığı halk dilinde göz kurdu ya da göz soluca]]> Tam Parazit Bitkiler https://www.parazit.gen.tr/tam-parazit-bitkiler.html Tue, 27 Nov 2018 18:05:23 +0000 Tam Parazit Bitkiler, Parazitler heterotrof beslenme şeklidir. Birey ve konak arasında geçen ve bireyin tamamen zarar vermektedir. Konak bazen bir böcek, bazen bir bitki ve bazen de bir bakteri olabilmektedir. Parazitlerin genel amacı ki Tam Parazit Bitkiler, Parazitler heterotrof beslenme şeklidir. Birey ve konak arasında geçen ve bireyin tamamen zarar vermektedir. Konak bazen bir böcek, bazen bir bitki ve bazen de bir bakteri olabilmektedir. Parazitlerin genel amacı kişiye zarar vermek değildir. Fakat parazitler kendi besinini kendi üretememekte ve üremesi için gerekli enerjiyi üretmek için ortam oluşturamamaktadır. Konak birey gerekli ortamı bireyde bulmakta ve orada üremektedir. Bu yüzden bireye bu kadar zarar vermektedir.


Parazitler bitkiler ve hayvanlarda bulunmaktadır. Ve var olan bu parazitler yani konaklar aynı şekilde hayvan ve bitki olabilmektedir. Bitkilerdeki parazitler genellikle bitkilerin iletişim yolu olarak kullandıkları yani topraktan aldıkları su ve topraktan aldıkları mineralleri aldıkları kanalcıkları kullandıkları yerlere yerleşmektedir. Bu parazitler genellikle besin ihtiyaçlarının bir kısmını kendileri karşılamaktadır.Bir kısmını ise parazit olarak bağlandıkları canlıdan karşılarlar. Bu canlılar yarı parazit bitkilerdendir. Diğer bir parazit çeşidi ise tamamen ihtiyacını bitkilerden karşılayan parazitlerdir. Bunların ismi ise Tam Parazit Bitkilerdir.
Tam Parazit Bitkiler

Tam Parazit Bitkilerin ekonomik faaliyetlerde büyük faktörü vardır. Bu canlılar odun gövdeli ağaçlarda bile parazit etkisi oluşturabilmektedir. Ve çiftçinin istediği verimi vermesine engel olmaktadır. Ayrıca bitkinin o yıl vermesi gereken hasatın oranın düşürmekte ve bitkinin genç yaşta ölümüne bile sebep olabilmektedir.
]]>
Bit Parazit https://www.parazit.gen.tr/bit-parazit.html Wed, 28 Nov 2018 09:02:04 +0000 Bit parazit, hayvansal bitler familyasından olan bit parazitler kuşlar memeli hayvanlar ve insanların derileri üzerinde yaşayan parazitlerdir. Bit parazitleri, iki üç santimetre büyüklüğü olan, yassı vücutlu ve kanatsız o Bit parazit, hayvansal bitler familyasından olan bit parazitler kuşlar memeli hayvanlar ve insanların derileri üzerinde yaşayan parazitlerdir. Bit parazitleri, iki üç santimetre büyüklüğü olan, yassı vücutlu ve kanatsız olan böceklerdir. Ağız yapıları kesici olup, emici özelliği vardır. Kıllara tutunmak için uçları çengelli tırnakları vardır. Ömürleri ortalama bir ay kadardır. 

Bit parazitlerinin çeşitleri üçe ayrılır;
 • Vücut biti (Kıl biti, elbise biti gibi)
 • Pubis biti (Köpek biti, At biti)
 • Saç biti, çeşitleri vardır.
bit parazitler, eklem bacaklılar sınıfından olan parazitlerdir. Bit parazitler metamorfoz yani biçim ve yapı değişimleri olmayan parazitlerdir. Yumurtadan çıkan erginler tıpkı yetişkinlerine benzer yumurtalarına halk dilinde sirke denir. Yavruları da yetişkinleri gibi yumurtadan çıkar çıkmaz kan emmeye başlarlar. 

Kuşlarda yaşayan bit parazitlerine ısıran bit denir. Bu bitler her kuş türünde iki tür halinde bulunur. Diğer bit parazitleri bulunan canlılarda ise memelilerde asalak olarak yaşar, insanlar, maymunlar, toynaklı memeliler, kemiriciler etçil memelilerden bazıları olan köpek, mors ve kurtlar üzerinde barınarak yaşarlar. 

İnsanlar üzerinde yaşayan bitler üçe ayrılır;
 • Baş biti,
 • Elbise biti,
 • Kıl biti' dir.
Bit parazitleri, yaşamsal alanda günlük hayatı etkilemez ama özellikle insanlarda görülen baş biti saç içerisinde oluştuğu için görüntü kirliliği yapar. Bu yüzdende insanlarda oluşan bitler kirliliğinin göstergesi olarak kabul edilir. Bit parazitleri sosyoekonomik durumu ne olursa olsun herkeste görülebilen bir bit türüdür. İnsanların saç ve saç derilerinde yaşayan ve beslenen parazit bitler kan emerek hayatta kalır ve beslenirler. Bit parazitler bulaşıcı olmakla beraber özellikle ortak kullanım olan tarak, havlu,aynı yatakta uyumak, saç fırçası ve şapka gibi ürünlerden bulaşır. Genellikle toplu halde bulunulan ortamlarda okullar gibi, çocuklarda daha sık geçiş gösterir ve bu durum çocukta fark edilmez ise tüm aile bireylerine bulaşabilir. Dişi bit paraziti daha çok saç derisinde yaşar ve genellikle gözle görülmez. Saç diplerine ve saçlara bıraktığı yumurtalarına sirke denir. Sirkelerin en çok bırakıldığı yer ense ve kulak dibindeki saçlardır. Sebebi de hem çok yoğun hemde sıcak olmasından ötürüdür.  

Bit paraziti olan kişilerdeki belirtiler;
 • Sirkeler saç tellerinde beyazımsı bir şekilde dikkat çeker. yoğunluğu gözle görülür.
 • Şiddetli baş kaşıntıları,
 • Saç derisi kanamaları,
 • Kaşınan Deride enfeksiyon yada kabuklanma olması,
 • Saç derisinde ısırık hissi, en çok bit parazitlerinin olduğunu gösteren belirtilerdir.
Bit ParazitBit parazitlerinin saç derisindeki tedavisi;

En basit tedavi yöntemlerinden birisi saçların çok kısa erkek traşı dediğimiz şeklidir. Çünkü bitler saçlar sayesinde başın içerisinde saç derisinde yaşar ve gizlenirler. Bu saç kesimi yapıldıktan sonra bit ilacı kullanılarak tek seferde bit parazitlerinden kurtulabilirsiniz. Ama bu durum kız çocuklarının ve ailelerinin pek hoşuna gitmediğinden tercih edilmeyebilir. Bit parazit şampuanlarını saç derisine masaj yaparak iyice yedirdikten sonra on beş dakika kadar beklettikten sonra banyoda saç temizleme işlemi başlatılır. Bu bit parazit şampuanları, sirkelerin saça tutunmasını engelleyen içeriğindeki kimyasallar sayesinde, ince ve sık dişli bir tarak yardımı ile taranarak saç derisinde ve içerisinde bulunan bitler ve sirkler tarağa gelmeye başlar. Bitleri sersemleyen ve sirkelerin saça tutunması engelleyen bit parazit şampuanı ta ki sirkeler bitene kadar tekrar edilir. Ortalama iki gün ara ile tekrarlanmasını tavsiye ederim. Çünkü bitler sirkelerinden çok kısa sürede çıkarlar ve gelişme süresine ihtiyaçlar]]> Köpeklerde Parazit https://www.parazit.gen.tr/kopeklerde-parazit.html Wed, 28 Nov 2018 16:11:25 +0000 Köpeklerde parazit, yavruluk döneminden başlayarak her zaman görülebilir. Parazitlerin sınıflandırılması dış parazitler ve iç parazitler şeklinde yapılır. Köpekler evde beslense de, dışarıya daha fazla çıkarılan evcil ha Köpeklerde parazit, yavruluk döneminden başlayarak her zaman görülebilir. Parazitlerin sınıflandırılması dış parazitler ve iç parazitler şeklinde yapılır. Köpekler evde beslense de, dışarıya daha fazla çıkarılan evcil hayvanlardır. Bu nedenle dış parazit başta olmak üzere, iç parazitlerden de en fazla etkilenen canlılardır. Tüylerinin parazitlerin yerleşmesi için uygun olması, dış parazitlerin daha kolay yaşam sürmesine neden olur. Köpeklerde parazit bazen fazla belirti vermese de, genellikle köpek bakanlar köpeklerinin huzursuzluğundan bunu anlayabilir. Bunu önlemenin en önemli yolu parazitlerle düzenli olarak mücadele etmektir. Her zaman etkili olan köpeklerde parazitler için 2-3 ayda bir tedavi uygulanmalıdır. Bunlar hem koruyucu tedavi, hem de iyileştirici tedavidir. Parazit mücadelesi ense damlasıyla, tasmayla ya da iğne yapılmak suretiyle olabilir. Köpekler tasmaya alışık olduğundan, bunun için üretilen kaliteli parazit tasmalarını her zaman takmaları iyi olacaktır. Tasmaların parazit kovucu etkisi genellikle 2-3 etkili olur. Bunun yanında ense damlası şeklinde kullanılan ilaçta 2-3 ayda bir tekrar edilmelidir. Ayrıca köpeklerin düzenli olarak veterinere götürülerek, parazit mücadelesi etkin şekilde yapılmalıdır. Köpeklerde parazit yavruluk döneminde itibaren görülebileceğinden, bu dönem aşıları bitinceye kadar dışarıya çıkarılmaması, toprağa bastırılmaması gerekir. Bu köpeklerin özellikle dış parazitleri daha kolay kapmasına neden olur. Ayrıca dışarıda diğer köpeklerle ve canlılarla temas halinde olacaklarından, parazit kapma olasılığı artar.

Köpeklerde parazit belirtileri

Dış parazit belirtileri

Köpeklerde dış parazitlerin belirtileri arasında en yaygın olanı deri kaşıntısıdır. Bunun dışında deride kızarıklık, deri döküntüleri, tük döküntüleri, tüylerin sağlıksız görünmesi gibi belirtiler oluşur. Bu yüzden köpeklerinizde gördüğünüz parazit belirtilerini ihmal etmemelisiniz. Dış parazitler köpeğin kanını emerek beslenirler. Köpeğinizin ve sizin sağlığınız açısından üzerinize düşeni yapmalısınız.

İç parazit belirtileri 

Köpeklerde iç parazitler yerleştiği yere, organa göre farklı belirtiler verebilir. Ayrıca her parazitin kendine özgü belirtileri olabilir. Bunların yerleşim yeri, neden olduğu etkiler, köpeklerdeki yaşam süreleri farklı olduğundan, belirtileri de farklıdır. Özellikle yavru köpeklerde daha şiddetli belirtiler ortaya çıkar. Köpeklerde iç parazit belirtilerine değinirsek;

Köpeklerde Parazit
Kilo kaybı: Özellikle sindirim sistemine yerleşen parazitler, köpeğin besinlerine ortak olmaya başlar. Sonuçta parazitlerin yoğunluğuna göre farklı şiddette kilo kaybı ortaya çıkar.

İshal ve kanlı ishal: Bağırsaklara yerleşen iç parazitler genellikle ishalle karşılaşır. Bu yavru köpeklerde daha çok görülür. Eğer parazitler bağırsak mukozasına zarar verirse, kanlı ishal, aynı zamanda dışkıda kan gibi belirtilerde olur.

Abdominal şişkinlik: Bu belirti yavru köpeklerde oldukça belirgindir. Parazitler ve onların neden olduğu gaz gibi sorunlar abdominal şişkinlik sebebidir.

Bağırsak gazı: Sindirim sistemine yerleşen parazitlerin neden olduğu bir belirtidir.

Anemi: Köpeklerde parazitler genellikle yerleştikleri dokulara kanamaya neden olurlar. Bu yüzden köpeklerde anemi sorunu gelişebilir.

Solunum güçlüğü: İç parazitler solunum sistemi üzerine, akciğerlere yerleştiğinde solunum güçlüğüne neden olabilir. Parazitlerin kalbe yerleşmesi ise, dirofilariz immitis nedeni olup, dolaylı olarak solunum güçlüğü çekilmesine yol açabilir.

İştahsızlık: Köpeklerde parazitlerin neden olduğu ortak belirtiler arasında iştahsızlık oldukça belirgindir.
]]> Bağırsak Parazitleri Nasıl Dökülür https://www.parazit.gen.tr/bagirsak-parazitleri-nasil-dokulur.html Thu, 29 Nov 2018 03:26:21 +0000 Bağırsak parazitleri nasıl dökülür, bağırsak parazitleri silindirik, uzun ve segmentsiz ip şeklinde olur. İnsanlara yumurtaların ağız yoluyla alınması, larvaların deriden girişi, insektler tarafından ısırılma, larva buluna Bağırsak parazitleri nasıl dökülür, bağırsak parazitleri silindirik, uzun ve segmentsiz ip şeklinde olur. İnsanlara yumurtaların ağız yoluyla alınması, larvaların deriden girişi, insektler tarafından ısırılma, larva bulunan etlerin tüketilmesi şeklinde infekte olan bağırsak parazitlerinin boyu birkaç mm ile bir metreye kadar olabilir. Genellikle enfeksiyon belirtileri göstermeyen parazitler, çocuklarda belirgin şekilde anemi, fiziksel ve zihinsel gelişim bozukluğu, beslenme bozukluğu gibi belirtilere yol açabilirler. Bazı bağırsak parazitleri insandan insana da geçebilir. Bağırsak parazitlerini dökmek için türlerine uygun tedavilerin uygulanması gerekir. Yaygın şekilde görülebilen bağırsak parazitleri nasıl dökülür, bunlara birlikte göz atalım.

Bağırsak paraziti kıl kurdu nasıl dökülür

Özellikle okul çağındaki çocuklarda görülen kıl kurdu, 2-5 mm uzunluğunda olup, yaklaşık 36 hafta yaşam süresine sahiptir. En belirgin belirtisi anüste kaşıntı yapmasıdır. Kıl kurdu dökmek için uygulanan tedavide tek doz olarak kullanılan pirantel pamoat, mebendazol, pirvinium pamoat, albendazol, ivermektin çok etkili olur. Mebendazol ve pirantel pamoat en fazla kullanılan ilaçlardır. 100 mg lık tabletler halinde olan mebendazol oral yolla kilo ve yaş gözetilmeksizin kullanılır. Bağırsak paraziti kıl kurdu evde herkese hızlı bir şekilde bulaşır. Bu nedenle tedavi ailedeki herkese uygulanmalıdır. Tedavi sırasında sıkça banyo yapılması, tırnakların kısa kesilip, sıkça ellerin yıkanması, çarşaf, yastık kılıfı, iç çamaşırları, pijama, havlu gibi eşyaların sıcak suda yıkanması gerekir. Uygulanan tedavinin 2-3 haftada bir tekrarlanması bağırsak parazitlerinin dökülmesine yol açar.

Bağırsak paraziti askaris nasıl dökülür 

Askaris ince uçlu, silindirik, sarı kahve renkte, 25-35 cm uzunlukta bir bağırsak solucanıdır. Ülkemizde görülen en büyük bağırsak paraziti de budur. Parazitin yumurtaları dış ortama ve dezenfektanlara oldukça dirençlidir. Ara konağı olmayan, sadece insan paraziti olan bir solucandır. Ancak insandan insana direkt olarak bulaşmaz. Askaris tedavisinde enfeksiyonun şiddetiyle belirtileri dikkate alınır. Eğer fazla belirti vermeyen bir enfeksiyon bulunuyorsa, albendazol ya da mebendazol ilaç kullanılabilir. Bunlar erişkin parazitlerde öldürücü etki yapar. Bunun dışında levamizol adlı ilaçta askaris için oldukça etkilidir. Parazitler kendi hareketleriyle 24 saat içinde dökülür. Gebelikte askaris dökmek için ise, tek doz pirantel pamoat kullanılır. Ağır enfeksiyonlarda piperazin sitrat ve pirantel pamoat kullanılır. Eğer bağırsak tıkanıklığı düzelmezse, bu durumda hastaya cerrahi tedavi gerekebilir.

Bağırsak paraziti kamçı kurdu nasıl dökülür

Erişkin kamçı kurtları kalın bağırsakta, proksimal kolan ve çekumda yaşam sürer. 3-5 cm uzunluğundaki erişkin kamçı kurtları kamçı biçiminde olur. Bu bağırsak parzitlerini dökmek için, albendazol ve mebendazol en etkili ilaçlardır. Ağır enfeksiyonlarda verilen doz iki katına çıkarılır. Tedavinin 2-3 defa tekrarlanması da gerekebilir. Hafif enfeksiyonlarda albendazol 3 gün, ağır enfeksiyon halinde 5-7 gün kullanılmalıdır. Bu bağırsak parazitlerinin tekrarlama riski olduğundan, parazitolojik tedavi olana kadar her ay tedavinin yeniden yapılması gerekir.

Bağırsak Parazitleri Nasıl Dökülür
Bağırsak paraziti çengelli solucan nasıl dökülür

Bu parazitlerin yaşam süresi yaklaşık 5 yıldır. Erişkinleri ortalama 1 m uzunluğunda olur. En belirgin belirtisi karın ağrısı ve kilo kaybına neden olmasıdır. Tedavisinde kan düzeylerinin normal seviyeye getirilmesi, bağırsak parazitlerinin dökülmesi hedeflenir. Bu nedenle hastalara diyetle demir tedavisi uygulanır. Bağırsak parazitlerinin dökülmesi için, mebendazol, albendazol, pirantel pamoat, lev]]> Parazit Bitkiler https://www.parazit.gen.tr/parazit-bitkiler.html Thu, 29 Nov 2018 17:39:29 +0000 Parazit bitkiler, yaşamak için başka bir bitkiye ihtiyaç duyan bitkilerdir. Parazit bitkiler yarı parazit ve tam parazit olarak ikiye ayrılırlar.Yarı parazitler, yapraklı bitkilerdir. Dolayısıyla kloroplastı bu Parazit bitkiler, yaşamak için başka bir bitkiye ihtiyaç duyan bitkilerdir. Parazit bitkiler yarı parazit ve tam parazit olarak ikiye ayrılırlar.

Yarı parazitler, yapraklı bitkilerdir. Dolayısıyla kloroplastı bulunur ve fotosentez yapabilirler. Ancak kök sistemi gelişmediği için topraktan su ve mineral alamazlar. Üzerinde yaşadığı bitkinin odun borularından sadece su ve inorganik tuzları alırlar ve bunları kullanarak kendileri fotosentez yaparlar. Yaşamak için kendi donanımını da kullanmak zorundadırlar. Yarı parazite örnek ökse otudur. 
 • Ökse otu, halk arasında burç, çeti, gökçe, gövelek, yelinkaya adlarıyla bilinen ökse otu yarı parazit bir bitkidir. Genellikle meyve, orman ağaçları ve park ağaçlarını konukçu olarak seçerler. Yaz kış yapraklıdır. Tohum yiyen kuşlarla taşınırlar. İnce dallarda ise dallarla kesilirler, kalın dallarda bulunursa oyularak çıkartılırlar ve yerine katran dökülür. Yapraklı ağaçlarda yaprağını döktükten sonra yabancı ot öldürücü ilaçlarla ilaçlama yapılarak ölmesi sağlanır.

Tam parazitler, yaprakları bulunmaz. Bundan dolayı kloroplastı da bulunmaz ve fotosentez yapamazlar. Kloroplastı bulunmadığı için üzerinde yaşadığı canlının soymuk borularından organik besin sağlarlar. Bütün ihtiyaçlarını bitkiden sağlarlar. Tam parazit bitkiye örnek küsküt otu ve canavar otudur. 
 • Küsküt otu, verem otu, şeytan saçı, cin saçı, kızıl ot adlarıyla da bilinen küsküt otu sarı çiçekli olup çok sayıda tohum meydana getirirler. Toprağa dökülen tohumlar zaman zaman çimlenir. Çimlenen tohumlar zayıf kök oluştururlar ve toprak yüzeyinde sürünücü gövde oluştururlar. Daha sonra toprakla ilişkisini keser konukçu bitkiden beslenmeye başlarlar. Konukçu bitki besin maddesini kaybettiği için sararır, zayıf düşer ve ölür. Küsküt çimlenmeden önce sık sık tarladaki yoncalar biçilmelidir. Yoncada görülmesi halinde küskütlü yonca sökülmeli ve küsküt parçalarının tarlaya dökülmemesine özen gösterilmelidir. Küsküt bazen bağlarda da görülmektedir. Bu gibi durumlarda bağın kök boğazına saman serilerek bitkiye tutunması engellenebilir.
 • Canavar otu, çeşitli sebze, endüstri bitkileri ve yabancı otların köklerinde yaşarlar. Yaprakları yoktur ve bütün besin maddesini konukçu bitki üzerinden sağlarlar. Boyları on ile on beş santim arasındadır. Konukçunun kök boğazından çıkarlar ve mor renklidir. Bir süre sonra tohum bağlarlar. 5.000 ile 100.000 arasında tohum üretirler ve bu tohumlar canlılığını yitirmeden 10 yıldan uzun bir süre toprakta kalabilirler. Olgunlaşan tohumlar toprağa dökülürler ve köklerini konukçu bitkinin kökleri içerisine salarak besin maddelerine ortak olurlar. Ülkemizde en çok tütün, ay çiçeği ve sebzelerde bulunurlar. Canavar otu ile çok yoğun olarak bulaşık olan tarlalarda verim kaybı % 100'lere kadar çıkabilmektedir. Canavar otlarıyla bulaşık olan tarlalarda kullanılan tarımsal alet veya makineler, bulaşık olmayan tarlalarda kullanılmadan önce çok iyi temizlenmelidir. Canavar otları çiçeklenmeden önce tarladan çekilmeli ve başka bir yerde yakılmalıdır veya çok derine gömülmelidir. Tuzak bitkiler ekilerek de çimlenmeye teşvik edilmeli ve canavar otu ortadan kaldırılmalıdır. Ekonomik olduğu durumlarda methil bromid gibi zehirli gazlar kullanarak ve ruhsatlı zehirli toprak ilaçları kullanarak yok etmek mümkün olabilir.
Parazit Bitkiler

Parazit bitkilerin zararları nelerdir
 • Bitkinin ışığını engeller.
 • Bitkinin gıdasına ve suyuna ortak olur.
 • Toprağın sıcaklığını düşürür ve bitkinin gelişmesini engeller.
 • Tarım ürünlerinin kalitesini düşürür ve toprağın değerini düşürür.
 • yabancı otların bazıları hem insan hemde hayvan sağlığını bozarlar.
Parazit bitkilerin yararları nelerdir
 • Yakacak olarak kullanırlar.
 • Bazıları yeşil gübre olarak kullanırlar.
 • ]]> Dış Parazit https://www.parazit.gen.tr/dis-parazit.html Thu, 29 Nov 2018 18:56:32 +0000 Dış parazit, balıklarda görülen parazit olayı olarak bilinmektedir. Balıklar, herkes tarafından oldukça çok sevilen ve bolca tüketilmesi gereken en önemli besin kaynakları arasında yer alırlar. Ayrı olarak evlerde akvaryumlarda Dış parazit, balıklarda görülen parazit olayı olarak bilinmektedir. Balıklar, herkes tarafından oldukça çok sevilen ve bolca tüketilmesi gereken en önemli besin kaynakları arasında yer alırlar. Ayrı olarak evlerde akvaryumlarda veya çoğu iş yerlerinde balık dekoratif olarak evcil olarak bakımı yapılmaktadır. Fakat balıklar üzerinde bulunan dış deriye ve mukozaya farklı olarak zarar vererek, akvaryumun içindeki su bozukluklarından ve bununla birlikte bu gibi bazı etkenlerden farklı olarak meydana gelen bir çeşit deri enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Balıklarda üzerlerindeki doku tipi olarak bozulmalarına, tuhaf davranışlara ve hatta ölümler gibi farklı acı sonuçlara ulaştığı görülmektedir.


  Dış parazit oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler
  Çoğunlukla su bozukluklarından meydana geldiği bilinmektedir. Akvaryum içindeki balığın cinsine uygun   olarak su değerlerini ayarlarmak ve dengeyi sağlayarak dış parazit oluşumu olabildiğince engellenmiş olacaktır. Tabiki aslında parazit oluşumuna sadece su bozuklulukları etki etmez. Ayrıca genel olarak tüm hastalıkların en başında gelen süper etkeni olarakda dış parazit oluşması olanağı bulunmaktadır. Akvaryum içerisinde türe uyumluluk sağlamayan belirli su değerleri, farklı olarak ışıklandırma sistemi, içerideki dekore edilmiş bölümleri, kumun kalitesinden dolayı önemli olarak kum seçimi ve en önemlisi havalandırma olduğunca stres yapabileceğinden dolayı buna benzer durumlara dikkat edilmesi gerekir ve oldukça çok önemlidir.

  Dış parazitin belirtisi,

  Bu durumu görmek her ne kadar içler parçalayıcı olsada balıklar içinde oldukça zor bir dönem olarak bilinmektedir. Bu parazit çeşidinde ilk olarak en çok göze gelen şekli hastalık bulgusu ile başlayarak farklı şekillerde devam etmesi durumu olarak bilinmektedir. Daha sonraları ise balığın kum üzerine veya filtre ile kayalara sürtünme oluşturarak durması hali olarak devam etmektedir. Sonraları ise sürtünme zamanının ilerleyen dönemlerinde bununla birlikte balığın oldukça huzursuz ve hiç yem yememesi gözle görülür bir hal ve durum haline gelecektir. Ayrıca aynı zamanda farklı olarak başka bir diğer gözlemlenen olay ise, balık üzerinde çok hafif olarak kızarıklık ve küçük yaralar oluşması dikkat çeken bir diğer önemli durumdur. Bunun en önemli sebebi ise balığın sürekli olarak sürtünme yapmasından kaynaklanan bir durumdur.
  Dış Parazit

  Dış parazit tedavisi,

  Genellikle bu durumlarda ilk olarak ilaç tedavisi uygulaması yapılması gerekir. Çünkü ilaç tedavisi oldukça daha etkili bir yöntem olacaktır. Bu tedavi sürecinde dış parazit enfeksiyonu için sera adında bir ilaç bulunmaktadır ve oldukça etkili olan bu ilaç tedavi için uygun olan ilaçlar arasında yer alır. Genellikle kullanma talimatı kutunun içerisinde yer almaktadır. İlaç kullanımı ile birlikte bir diğer tedavi şekli ise, hiçbir kimyasal madde içeren ürün kullanılmadan yapılan tedavi yöntemi oldukça daha iyi sonuçlar vermeye yardımcı olacaktır. Balığın dış parazite yakalanmış olduğunu anladıktan hemen sonra akvaryum içerisindeki suyu değistirmek gerekir. Akvaryum içerisine belki oranda dip çekimi yapılarak yaklaşık olarak enaz iki gün dinlendirilmiş olan taze su kullanılması gerekir. Bu değişimi uygularken 2 saat kadar öncesinde ortalama yaklaşık olarak 25 litre suya 1 tatlı kaşığı dolusu gelecek kadar normal kaya tuzu ekleyerek değistirmek mümkün olacaktır. Yapılan su değişim işlemi dış parazite etki etmesi için enaz 3 kez bu işlem tekrarlanması gerekir. Bunun sonucunda akvaryum içerisinde hiçbir parazit etkisi kalmayacaktır. Çok derin yaraları veya hastalığı olan balık varsa içinde asla kaya tuzu kullanılması uygun değildir.

  ]]>
  Köpek Parazit İlacı https://www.parazit.gen.tr/kopek-parazit-ilaci.html Fri, 30 Nov 2018 13:21:11 +0000 Köpeklerde iç parazit ilacı, iç parazit varlığının tespit edilmesi durumlarında kullanılan ilaçlara verilen genel addır. Köpeklerde iç parazit hastalıkları en çok korkulan hastalık türlerindendir. Köpekler özellikle büyü Köpeklerde iç parazit ilacı, iç parazit varlığının tespit edilmesi durumlarında kullanılan ilaçlara verilen genel addır. Köpeklerde iç parazit hastalıkları en çok korkulan hastalık türlerindendir. Köpekler özellikle büyük ırklar sürekli evde yaşamayan gün içinde bir kaç defa dışarı çıkmak isteyen canlılardır. Bu hem köpeğin dengeli yaşamı hemde birtakım ihtiyaçlarını gidermesi için zorunlu bir durumdur. Sokak köpekleri genellikle iç parazit taşırlar ve bu parazitleri dışkı yoluyla çevreye yayarlar. Köpekler her şeyi koklayan hatta tadan keşif yapan seven hayvanlardır. Bu sebeple sokağa çıkarılan köpek eğer çevrede varsa mutlaka iç parazite bulaşır.

  Köpeklerde İç Parazit Belirtileri:

  Köpeklerde iç parazit varsa, hayvanda bir takım huzursuz haller görülür. Bunlardan başlıcaları şöyledir:
  • Köpekte karın ağrısı, hazımsızlık veya ishal,
  • Tüylerde soluk renk, tüy dökülmesi,
  • Dışkı üzerinde pirinç benzeri şekiller,
  • Anal bölge etrafında ip benzeri parçalar,
  • Köpeğin sürekli anal bölgesini kaşıma çabaları,
  • Öksürük, iştahsızlık, halsizlik bazen asabiyet.
  Köpek Parazit İlacı
  Köpeklerde İç Parazit Tedavisi:

  Köpeklerde iç parazit ilacı kullanabilmek için öncelikle, iç parazitin varlığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için köpekten dışkı numunesi alınmalıdır ve mikroskobik inceleme yapılmalıdır. Bunu öğrenmek için bir veteriner hekime görünmek yeterlidir. Yapılacak dışkı analizi ile köpekte bulunan iç parazit türü tespit edilir ve buna uygun tedavi uygulanır. Bu bazen köpeğin mamasına karıştırılacak tabletler olabilecekken bazen de aşılama yöntemi olabilir. Bütün köpekler belli periyotlarla iç ve dış parazitlere karşı ilaçlanmalıdır. 
  Köpeğin iç parazit kapmasını önlemek için, mümkün olduğu kadar sokak köpeklerinden uzak tutmak, görece temiz park ve caddelerde gezdirmek, kokladığı veya yediği şeylere dikkat etmekte fayda vardır.
  ]]>
  Kedilerde İç Parazit https://www.parazit.gen.tr/kedilerde-ic-parazit.html Sat, 01 Dec 2018 01:56:59 +0000 Kedilerde İç Parazit, Kedilerin iç organlarına yerleşip, buralarda kendilerine yaşam alanları oluşturan asalak canlılara verilen addır. Kedilerde yaşayan iç parazitler mikroskobik canlılardır ve iyice büyüyüp gelişmeden gözl Kedilerde İç Parazit, Kedilerin iç organlarına yerleşip, buralarda kendilerine yaşam alanları oluşturan asalak canlılara verilen addır. Kedilerde yaşayan iç parazitler mikroskobik canlılardır ve iyice büyüyüp gelişmeden gözle görmek mümkün olmaz genellikle. Hayvanda oluşan bir takım farklı ruh halleri, davranış bozuklukları veya hastalıklı davranışlar gözlemlenerek iç parazit varlığını düşünmek gerekir. Kedilerde iç parazit, bir çok hastalığa sebep olabilir ve hatta kedinin sağlığını ciddi anlamda tehdit edebilir. Bunun dışında kedilerde bulunan iç parazitler evin diğer halkına bulaşıp insanlarda da hastalıklara sebep olabilirler.

  Kedilerde Bulunun İç Parazit Türleri
  • Toxopylasma
  • Ecinococcous
  • Dirofiloria
  • Cytoxzoon
  • Capitelirai
  • Tenia Difilidium
  • İsaspora
  Kedilerde İç Parazit Tedavisi:

  Kedilerde iç parazit, özellikle bahçeli evlerde yaşayan ya da sokak kedileri ile iletişim içinde olan kedilerde sıkça rastlanan bir durumdur. Kediler çok meraklı hayvanlardır. Çevrelerinde bulunan her şeyi koklayarak ya da tadarak öğrenmeye çalışırlar. Böyle durumlarda da sokak kedileri tarafından dışkı yolu ile çevreye bulaşan iç parazit türlerinden kapabilirler. Özellikle çiftleşme döneminde evden kaçabilmekte ve eve tekrar döndüklerinde iç parazit kapmış olabilmektedirler. İç parazit varlığını tespit etmek için bir veteriner hekimden yardım almak gerekir.

  Kedilerde İç Parazit
  İç parazit taşıyan kedide; kusma, ishal, tüylerde matlaşma, tüy dökülmesi, öksürük, asabi davranışlar ve sürekli anal bölgeyi kaşıma ihtiyacı görülebilir. İç parazit taşıyan kedilerin anal bölgesinde ip benzeri şekiller veya dışkılarında beyaz ya da sarı pirinç benzeri nesneler görülebilir. Böyle bir şüphe olursa kedi mutlaka bir veterinere götürülmelidir. Veteriner hekimin yapacağı dışkı analizi ile iç parazit türü saptanır ve tedavi parazitin türüne göre yapılır. Bazı iç parazit türlerinde mamaya katılabilecek damla ya da tablet gibi ilaçlar tercih edilebilirken bazı parazit türlerinde, veteriner hekim kediyi bir kaç gün gözetim altında tutabilir ve serum şeklinde tedavi uygulayabilir. Kediler uygun erişkinliğe gelince mutlaka iç ve dış parazit aşılarını olmalıdırlar. Kediler her yaşta iç parazit rahatsızlığı yaşayabilirler. Bu sebeple evcil kedileri sokaktan uzak tutmak en önemli önlemlerden biridir.
  ]]>
  Parazit Hastalıkları https://www.parazit.gen.tr/parazit-hastaliklari.html Sat, 01 Dec 2018 10:41:11 +0000 Parazit hastalıkları, bir parazit nedeni ile ortaya çıkan rahatsızlıklara verilen genel addır. Bilindiği üzere parazitler hayatını kendinden başka bir canlıya bağlı olarak sürdüren bit, larva, kıl kurdu, solucan, tenya şeri Parazit hastalıkları, bir parazit nedeni ile ortaya çıkan rahatsızlıklara verilen genel addır. Bilindiği üzere parazitler hayatını kendinden başka bir canlıya bağlı olarak sürdüren bit, larva, kıl kurdu, solucan, tenya şerit gibi küçük canlılardır. Bu canlılar insan ya da hayvanda yaşamaya başladığı zaman vücuda çeşitli zararlar verir ve buda kişinin hastalanmasına neden olur.

  Üzerinde konakladıkları canlı yani konak üzerine yenilen bir yiyecek sebebi ile girebilen parazitler, temas gibi durumlara bağlı olarak da kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Ülkemizde özellikle çevre koşulları kötü olan yörelerde ve çoğunlukla okul çağındaki kişilerde parazit hastalıkları daha sık görülebilmektedir. 

  Parazit Hastalıkları Nasıl Ortaya Çıkar

  Vücuda girebilen sömürücü parazitler nedeniyle ortaya çıkabilirler. Ayrıca toksik bir şekilde parazit artıklarının insan vücudunda birikmesine ve dağılmasına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu bakımdan yenilen yiyeceklere ve temas ettiğiniz ürünlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca açık bir yaranız bulunuyorsa vücudunun dışında parazit sebebi ile bir deformasyon yaşayan kişilerle temas halinde olmanız da parazit hastalıkları ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilmektedir. 

  Parazit Hastalıkları Nelerdir

  Vücuda giren parazitler bazı organlar üzerinde ya da cilt üzerinde rahatsızlıklara neden olabilir. Parazit hastalıkları içerisinde en çok bilineni bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklardır. Bağırsaklarda her ne kadar çok sayıda parazit olsa da bunların çoğu herhangi bir zarar meydana getirmemektedir. Ancak sayının artmasına bağlı olarak bağırsaklarda meydana gelen tıkanma kistlere neden olabilir ve bu kistler de çeşitli organlara baskı yaparak farklı hastalıklara yol açabilmektedir. Buda organların fonksiyonlarını etkileyebilmektedir.
  Parazit Hastalıkları
  Parazitler insan vücudunda sadece organlara zarar vermekle kalmaz. Bazı parazit türlerinin vücuda deri yoluyla girişi sırasında aşırı hasar verdiği ve deride yaraların meydana gelmesine neden olduğunu görebilmek de mümkündür. Her iki türdeki parazit hastalıkları için uzman bir doktordan destek almak ve tıbbi tedavi almak büyük bir önem taşımaktadır. Aksi takdirde organların iflas etmesi ve deride geniş yaraların oluşması gibi durumlarla karşılaşmak söz konusu olabilmektedir.
  ]]>
  Burun Kaşıntısı Parazit https://www.parazit.gen.tr/burun-kasintisi-parazit.html Sun, 02 Dec 2018 09:28:32 +0000 Burun Kaşıntısı Parazit: genellikle göz kızarması, hapşırma, burun akıntısı, göz sulanması gibi nedenlerden dolayı oluşur. Alerji oluşumu ise vücudun bağışıklık sisteminin normalden zararsız olan bit maddeye verdiği Burun Kaşıntısı Parazit: genellikle göz kızarması, hapşırma, burun akıntısı, göz sulanması gibi nedenlerden dolayı oluşur. Alerji oluşumu ise vücudun bağışıklık sisteminin normalden zararsız olan bit maddeye verdiği tepkidir. Eğer burun kaşıntısı yaşıyorsanız bir doktora başvurmalısınız.

  Burun Kaşıntısı Parazit Nedenleri,

  Kronik burun kaşıntısı problemi yaşıyorsanız ve bunun yanında burun tıkanıklığı, hapşırma, göz yaşarması vb. gibi problemleriniz varsa büyük ihtimalle alerjik rinit rahatsızlığı ile karşı karşıyasınız. Bu alerjiye neden olan maddelerden biri ev tozudur. Evlerimizde bulunan ve gözle göremediğmiz bakteriler bu alerjiye neden olurlar.Kedi, köpek, at gibi hayvanların salya veya idrarlarına temas etmekte alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunun yanında eğer bir besine karşı hassasiyetiniz varsa bu durumda burun kaşıntısına yol açabilir. Vücudun susuz kalması veya nemsizlikten oluşan burun derisinin kuruması da burun kaşıntısına neden olabilir. Sedef hastalığı, egzama gibi rahatsızlıkları olanlar da burun kaşıntısından şikayetçi olabilirler. Bununla beraber dumana, ağır kokulara ve kimyasallara maruz kalınması sonucunda burun kaşıntısı ortaya çıkar.  Havanın aniden ısınması veya soğuması, nem değişikliği vücutta istenmeyen reaksiyonlar doğurabilir ve burun kaşıntısına neden olabilir. Hamilelik ve ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerde burun kaşıntısına yol açabilir. Bazı ilaçların yan etkileri de burun kaşıntısına neden olur. 

  Burun Kaşıntısı Parazit

  Burun Kaşıntısı Tedavisi,

  Basit gibi görünen fakat oldukça rahatsızlık veren burun kaşıntısından kurtulmanın birkaç yolu vardır ve birçoğu kolaylıkla uygulanabilir. Bu iyileştirme yollarından bazıları burnun kaşıntısına göre ilaçlar, burun spreyi, yada çevresel değişikliklerdir. Alerjilerin neden olduğu burun kaşıntılarında tedavi yöntemi ağız yada burun spreyleridir. Fakat bu spreyler uzun süreli etki sağlamazlar.Burun kaşıntısının nedeni tam olarak anlaşılamadığı zaman kalıcı tedaviyi bulmak zordur. Bu nedenle bu rahatsızlıkta doktora başvurulması önemlidir. Burun kaşıntısına fayda sağlayan tedavi yöntemlerinden biride, tuz çözeltisi bulunan spreylerden kullanmaktır. Bu doğal bir tedavi yöntemidir ve rahatalama sağlar. İçerdiği maddeler burun yollarında ki kuruluğa karşı fayda sağlar. Bulunduğunuz yerdeki havayı nemlendirmekte burun kaşıntısını azaltabilir. Bunun yanında buharlı banyoda burun kaşıntısına fayda sağlar.Bulunduğunuz çevrede ki havayı nemlendirmek burun kaşıntınızın hafiflemesine fayda sağlar. Burnunuzda kuruluktan dolayı kaşıntı varsa burun yollarınızı rahatlatan merhem ve losyonlar burnunuzu nemlendirerek bu kaşıntının ortadan kalkmasını sağlar.

  ]]>
  Parazit https://www.parazit.gen.tr/parazit.html Sun, 02 Dec 2018 10:49:31 +0000 Parazit ya da asalaklar canlı organizmaya bağımlı ve bağlı olarak hayatını devam ettiren ve üst kısmında yaşadığı canlı organizmaya zarar veren organizmalara verilen addır. Bu kısım canlı türü için kimi türleri mi Parazit ya da asalaklar canlı organizmaya bağımlı ve bağlı olarak hayatını devam ettiren ve üst kısmında yaşadığı canlı organizmaya zarar veren organizmalara verilen addır. Bu kısım canlı türü için kimi türleri mikroskobik boyuttan erginlik haline gelebilecek kadar çok büyük boyutlar kadar ulaşabilecek değişimlere sahiptirler.

  Bir parazit türü canlısı üzerinde hayatını devam ettirdiği canlı türünün besin türüne ortak olarak hayatını sürdürürler. Canlının besinine ortak olması durumu ise üstünde yaşadığı canlı organizmanın zayıf düşüp yıpranması ve hastalanmasına sebep olmaktadır.

  Günümüzde meydana gelen birçok hastalık türü asalak canlılar sonucunda meydana gelmektedir. Bu asalak türlerinden en yaygın olanı ise köpek, kedi ile sığırlarda yaşayan şerit türüdür. Şerit ilk kısımda kist ile kaplı bir yumurta durumunda iken konar halde bulunduğu canlı türünün sindirim sistemine yerleştiği zaman ise sahip olduğu kistli yapıyı kırarak erginleşmiş bir hale gelmeye başlar ve canlı yapının tam anlamıyla bağırsağına yerleşmiş olur. Benzer çeşitte yaşanan durumlar ise genelde ya bağışıklık sistemi yapısının uyum göstermesi sonucu ile ya da konağın  tahrip görmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bazı kurt türleri ise nadir de olsa karaciğer ile beyin gibi yapılara zarar verdiği görülmüştür. Gezici türde bir asalak türü olan askariş geniş olaylarda çok yaygın bir şekilde görülmese de kaza ile akciğere girmesi sonucunda tekrardan buradan çıkamayabilir ya da karaciğerin apseye uğramasına sebep olur. Ölüme sebep olan durumların yaşanması sıklıkla hatalı yapılan konaklarda meydana gelmektedir. Örnek verecek olursak siyah kuyruklu geyiğin beyin kısmında yaşamayı başarmış olan parelaphostrongylus adı verilen asalak türü mus kısımlarda genellikle fatal nörolojik olayların görülmesiyle meydana gelmektedir.

  Parazit oluşumunun görülen en yaygın belirtileri,

  • İştah bozukluklarının yaşanması durumu (İştahsızlık durumu ya da iştah artışının meydana gelmesi)
  • Gözlerin sürekli olarak kanlanması ve şiş bir halde bulunması durumu
  • Sinirlilik ya da kaygılı olma hali (anksiyete sorununun yaşanması)
  • Burun ucunda, anal bölgede ya da gözlerde meydana gelen kaşıntılar
  • Büyük gözbebeği çevresinde yaşanan bir takım sorunlar
  • Sindirim problemlerinin yaşanması (ishal ya da kabızlık sorunu gibi)
  • Sürekli olarak anlamsız yere uykusuzluk durumunu yaşamak
  • Aşırı stresli bir yaşam ve beraberinde oluşan yorgunluk
  • Sürekli olarak yaşanan bağ ağrıları
  • Gece uyanmanıza sebep olan aşırı terleme durumu

  Alzheimer, otizm ve epilepsi gibi problemler parazitli organizmaların var olmasıyla ilgili olabilmektedir.

  Parazitlerle savaşmamızı sağlayan besin türleri,

  Uzman doktorunuz tarafından size önerilen diyet listenizi sıkı bir biçimde uygulamanız oldukça önemli bir husustur. Çünkü parazit çeşitleri bazı besin türleri ile beslenmesi söz konusu değildir. Bu nedenle birazdan belirteceğimiz besin türlerini kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Aksi halde parazitlerin oluşmasının yanı sıra birçok hastalık çeşidine de maruz kalmanız mümkündür.

  • Şeker ve şeker içeren besinler
  • Alkol tüketimi
  • Süt ve süt ürünleri tüketimi
  • Et ve et ürünleri tüketimi

  Bunun yanı sıra rafine halindeki karbonhidrat tüketimine de oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Karbonhidratların tüketimini azaltmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu karbonhidrat barındıran besinler ise pasta, hamur işleri, makarna ve pirinç türü yiyeceklerdir.

  Parazit ile savaşta sarımsak kullanımının önemi,

  Sarımsak, doğal bir antibiyotik olması ve tedavi edici yapısının bulunması sebebiyle oldukça önemlidir. Sarımsak tüketimi sayesinde bir çok rahatsızlığın ortadan kaldırılmasına yardımcı oluruz. Parazitlerin yok edilmesinde de büyük bir etkisi bulunmaktadır. Sarımsakta meydana gelebilecek tek]]> Parazit İlaçları https://www.parazit.gen.tr/parazit-ilaclari.html Mon, 03 Dec 2018 07:44:24 +0000 Parazit ilaçları, parazitler hem kadında hem de erkeklerde sıklıkla görünen, beyaz bir solucanı andıran canlılar olmaktadır. Genellikle ince bağırsakta olan bu parazitleri anlamak için anüs kaşıntısı olması gerekmektedir. Parazit ilaçları, parazitler hem kadında hem de erkeklerde sıklıkla görünen, beyaz bir solucanı andıran canlılar olmaktadır. Genellikle ince bağırsakta olan bu parazitleri anlamak için anüs kaşıntısı olması gerekmektedir. Çiğ et yiyen ya da işlenmiş olan et ürünlerinin sağlıksız bir ortamda üretiliyorsa, insanlara bulaşması çok kolay olmaktadır. Parazit olmaması için, sebzeleri de bol suda yıkamalı hatta sirkeye koyup sebzeleri ve meyveleri bekleterek yenmesi gerekmektedir. Parazitler havadan bile geçebilen, topraktan ya da hayvan dışkısından ulaşabilmektedir.

  Parazitin belirtileri nelerdir

  İnsan vücuduna yerleşmiş olan parazitlerin bazı durumlarda hiç belirti vermemektedir. 

  • Vücudunda parazit olan bir insanın, dayanamayacak kadar şiddetli karın ağrıları olmaktadır
  • Sık sık ishal olacak ya da kabız olurlar
  • Kişi nedeni bilmeden huzursuzluk yaşayacaktır.
  • Makat bölgesinde aşırı bir kazanma olacaktır.
  • Kansızlık da sıklıkla olacağı gibi halsizlik ve vitamin eksikliği de sıklık görünmektedir.
  • Uyurken ağızdan su gelmesi de parazitin olduğu anlamına gelmektedir.

  İnce bağırsakta bulunan parazitler, yediğiniz yiyecekleri faydalı olanlarını yediğinden büyük bir halsizlik olacaktır.

  Parazit İlaçları

  Parazit ilaçları nelerdir

  Bitkisel tedavi yöntemi ile de tedavi edilmektedir. Parazit ilaçları şurup olarak 2 dozluk halinde olmaktadır. İlk dozu aldıktan 15 gün snra ikinci şurubun içilmesi gerekmektedir. ilaç tedavisi genellikle işe yaramaktadır. Ama tırnak altına yerleşmiş olan bir parazitten kurtulmak için sık sık el yıkanması gerekmektedir. Hava yolu ile de bulaştığı için bütün ailenin hijyene uyması gerekmektedir. Sık sık ellerinizin yıkanması ve tırnaklarınızı uzatmamanız gerekmektedir. Bir uzman doktora gittiğiniz zaman genellikle Kontil isimli ilacı vermektedir. Bu ilacın kullanımı sizin yaşınıza göre kullanmanız gerekmektedir. Kontil ilacının içinde 6 tane tablet olmaktadır. kilosu 75den küçük olanlar 3 tablet kullanması gerekirken, 75 üzerinde olan insanların 4 tablet kullanması gerekmektedir.

  Parazite karşı bitkisel tedavi:

  4 su bardağına sıcak suya bir tutam eğrelti otu konularak demlenmesi beklendikten sonra içmelisiniz. Bu bitkisel tedaviyi her 15 günde bir yaparak tüketmeniz gerekmektedir. Bu karışımı bütün ailenin tüketmesi gerekmektedir.

  ]]>
  Maranki Parazit https://www.parazit.gen.tr/maranki-parazit.html Tue, 04 Dec 2018 06:49:37 +0000 Maranki parazit; Parazit insanların kalın ve ince bağırsaklarında yerleşen hem çoğalması sırasında, hemde beslenme sırasında toksit maddeler ortaya çıkartarak kişiye zarar veren kurtlardır. Parazitler vücudun her yerine ve h Maranki parazit; Parazit insanların kalın ve ince bağırsaklarında yerleşen hem çoğalması sırasında, hemde beslenme sırasında toksit maddeler ortaya çıkartarak kişiye zarar veren kurtlardır. Parazitler vücudun her yerine ve her dokusuna yerleşebilir fakat en sık karşılaştığımız bağırsak parazitleridir. Özellikle bağırsak parazitleri yiyecek içecekle bulaşan bir rahatsızlıktır. Ayrıca çok uzun yıllar yaşayarak insan sağlığını olumsuz etkilemektedirler. Bu parazitler bazen bir adet bazen birkaç adet bazende birçok olur. O kadar çok ki her defasında dışkı yoluyla çıkmaktadır. Bu şekilde çok olan parazitler bir çok kişiye hastalık bulaştırmaktadır.  İnsan sağlığını önemli olarak tehdit eden bu mikrobik parazitlerden kurtulmak için bir çok tıbbi çözüm bulunmaktadır. Bunlardan birisi de çok değerli Ahmet Maranki hocanın bitkisel çözümleridir. 

  Maranki parazit, Bağırsak kurdu, solucan ve tenya gibi bağırsak sorunları için bir takım çeşitli kürler açıklıyor. Parazitlerden bu bitkisel kürler sayesinde kurtulmanın mümkün olduğunu kesin bir dille belirtmiştir. Parazitler ve bağırsak kurtları genelde yiyeceklerle kişiye bulaşmaktadır. Bu parazitler kişide iştahsızlık, karın şişliği, mide bulantısı ve bağırsaklarda anormal çalışmaya yol açmaktadır. Parazite tam pişmemiş etler ve iyi yıkanmamış meyve sebzelerle, hijyenden uzak yiyecekler neden olmaktadır. Yiyeceklerle kişilerde oluşan parazitler Maranki'ye göre yine yiyeceklerle yok olabilir. 

  Maranki parazit kürleri; Prof. Dr. Marankiye göre tarifi verilen kürler sayesinde parazitlerden kurtulmak mümkündür. Tabi bu kürlerin yanı sıra parazite yol açan yiyecekleri iyi pişirip temiz yıkamak gerekmektedir. Ayrıca Manranki parazitlerden kurtulmak için iyi beslenme ve kişisel hijyeninde önemli olduğunun vurgulamaktadır. 

  Parazit için eğrelti otu kürü; Öncelikle iki su bardağı kadar suyu kaynatıp içerisine 1 yemek kaşığı kadar eğrelti otu ilave edip herhangi bir bitki çayını demler gibi demliyoruz. Demlediğimiz eğrelti otu çayını aç karnına 15 dakika aralıklarla birer su bardağı şeklinde tüketiyoruz. Bu şekilde bağırsakta bulunan parazitlerden kurtulmak mümkündür. 
  Maranki Parazit
  Parazit için kek kürü; Öncelikle bir litre kadar sıcak su kaynatıp içerisine bir yemek kaşığı kekik ekleyip on beş dakika kadar dinlendirerek demliyoruz. Daha sonra süzüp aç karnına bir bardak içiyoruz. Bu kürü sabah yapıp kahvaltıdan 20 dakika kadar önce 1 bardak içip daha sonra gün içerisinde ve her seferinde aç karnına birer bardak olmak üzere 5 defa tüketiyoruz. Zamanla bağırsakta bulunan parazitlerin döküldüğünü fark edeceksiniz. 
  ]]>
  Ahmet Maranki Parazit https://www.parazit.gen.tr/ahmet-maranki-parazit.html Tue, 04 Dec 2018 15:47:30 +0000 Ahmet Maranki parazit, ve bağırsak kurtları, tenya ve solucan benzeri bağırsak sıkıntıları amaçlı şifalı bitki ile yapılan bitkisel kürler bilgisini verdi. Bağırsak kurtlarına doğal bir çözüm ve bitkisel tedavi yön Ahmet Maranki parazit, ve bağırsak kurtları, tenya ve solucan benzeri bağırsak sıkıntıları amaçlı şifalı bitki ile yapılan bitkisel kürler bilgisini verdi. Bağırsak kurtlarına doğal bir çözüm ve bitkisel tedavi yöntemi olan bu kürler ile bağırsak kurtlarından ve parazitlerinden arınmak olasıdır diye konuştu. 

Bağırsak parazitleri sebepleri ve belirtileri: 
Bağırsak parazitleri çoğunlukla tam pişirilmeyen etler ile insana bulaşır. Bağırsak kurdu, bağırsak solucanı ve bağırsak tenyası benzeri bağırsak parazitleri semptomları şunlardır: karında şişlik, iştahsızlık, mide bulantısı, sinirsel sistemi bozukluğu ve bağırsakların anormal çalışmasıdır. Çözüm arayanlara Ahmet Maranki'den parazitler amaçlı kür tavsiyesinin çok etkin olacağını belirterek, makaleye başlayalım. Öyle ki arkadaşlar Ahmet Maranki vücut temizliğinde Türkiye'nin en ciddi isimlerinden biridir. Pek çok insan aracılığıyla tatbik edilen Ahmet Maranki parazit kürü seti gördüğümüz kadarıyla hiçbir zaman kullanıcı şikayeti almıyor. Bağırsak paraziti şikayeti olanlara, kürü kullananlar aracılığıyla da çok fazla önerilmektedir. Bizde okurlarımız amaçlı parazitlerden kurtulmanın kesinlikle yolundan olarak Ahmet Maranki'nin bitkisel kürlerini uygulamayı öneriyoruz. Ahmet Maranki bağırsak kurtları amaçlı aşağıdaki formüllerden istenilenin kullanılmasını öneri etmektedir. Elbet bu kürlerin uygulanmasının yanında etleri iyice pişirmek benzeri tedbirleri de kesinlikle almalısınız. 

Ahmet Maranki bağırsak kurdu düşürme: 
2 su bardağı civarı kaynamış suyun içerisine bir çorba kaşığı eğrelti otu konur bitkisel çay yapar gibi demlenir. Bu parazit düşürme kürü aç karnına, 15 dk arayla birer su bardağı içilir. 

Ahmet Maranki parazit kürü  
Ahmet Maranki barsak solucanları tenyalar, yuvarlak solucanlar ve kıl kurtları olarak üçe ayrılmaktadır diye konuştu ve ilave etti. Tenyalar 7-8 metreye civarı uzayabilir, Halk içinde çizgi olarak bilinir. İyi pişmemiş etlerle insanlara geçer. Barsak paraziti olan kişilerde karında şişlik, bulantı ve iştahsızlık görülmektedir. Bağırsak, normal çalışamaz ve sinirsel sistemde bozukluk başlar.  

Bağırsak parazitleri amaçlı bitkisel formüller 
Tenyaları düşürmek amaçlı  
 • 1 litre kaynamış suya bir çorba kaşığı kekik konularak 15 dk demlendikten ardından süzülür. Sabahları aç karnına bir su bardağı içilerek başlanır ve zaman içinde, toplam 4 bardak tüketilir. 
 • Bir çorba kaşığı eğrelti otu 2 su bardağı kaynamış suya konularak çay benzeri demlenir. 15 dk arayla aç karnına birer su bardağı içilir. 
 • İnce rendelenmiş 200 gram havuç sabahları aç karnına yenilir. Öğleye civarı herhangi bir şey yenilmemelidir. Öğleleyin ve akşam yemeklerden 20 dk öncesinde 100'er gram yenir.  

Ahmet Maranki ParazitYuvarlak biçimli solucan parazitlerini düşürmek için: Yuvarlak biçimli solucan parazitler 10-20 cm boyunda olup çoğunlukla 3-10 yıl arası çocuklarda görülmektedir. Karındaki şişkinlik, karındaki ağrı, zayıflama ve kaşıntı görülmektedir. Yuvarlak solucanları düşürmek amaçlı bir su bardağı kaynamış suya bir orta boy kaşık papatya konulur. 10 dk demlendirilip süzülür. Yemeklerden bir saat öncesinde gün içerisinde 3-4 bardak içilir.
Kıl kurtlarını düşürmek için: Kıl kurtları 3-4 mm boyunda olup gözle kolay değil görülebilen ufak kurtlardır. Geceleri uykusuzluk,hudut bozukluğu, baş dönmesi ve apandisit kısmında ağrılara neden olurlar. Kıl kurtlarını düşürmek için sabahları aç karnına 250 gram çilek yenilip, öğle civarı başka bir şey yenmezse şifa olur. Bir zaman bunun için aynı ritmde devam edilmelidir. 
]]> İdrarda Parazit https://www.parazit.gen.tr/idrarda-parazit.html Wed, 05 Dec 2018 10:45:48 +0000 İdrarda parazit: İdrarda parazit normalde bulunmaz. Fakat idrar mikroorganizmaların yaşaması için uygun bir ortamdır. İdrara bakteri geçmesine bakteriüri denir. Parazit demek bir canlı üzerinde veya içinde onun zararına ondan fay İdrarda parazit: İdrarda parazit normalde bulunmaz. Fakat idrar mikroorganizmaların yaşaması için uygun bir ortamdır. İdrara bakteri geçmesine bakteriüri denir. Parazit demek bir canlı üzerinde veya içinde onun zararına ondan faydalanarak yaşamaya alışmış canlı demektir. Parazit değişik şekillerde olabilir. Parazitler yapısına göre tek hücreli veya çok hücreli olabilirler. Parazitlerin her yerde olması mümkündür. Bazen bitkilerden, topraktan ve sudan bulaşabilir. Bazen de insan veya hayvanlara temas halindeyken bulaşabilir. Parazitlerin oluşturduğu hastalıklar çok sayıda insanı etkiler ve idrara geçen parazit alt idrar yolları hastalıklarına yol açar.

İdrara parazitler nasıl bulaşır:
 • Yıkanmamış yiyecekler
 • Dışkı idrar ve diğer temiz olmayan sular ile temas
 • Konmamış toprağa temas
 • Cinsel temas
 • Sivrisinek karasinek ve böceklerin sokması
 • Anneden bebeğe geçen parazitler
 • Pişmemiş veya az pişmiş et tüketmek
İdrarda parazit belirtileri nelerdir:
İdrardaki parazitin türü insan vücudunda meydana getirdiği bozukluklara göre değişir. Ateş, halsizlik, karın ağrısı, idrar yollarında acı hissetme ve yanma genel belirtilerin başında gelir. Parazitler bazen kişide sinir bozuklukları, baş dönmesi, mide bulantıları, kusma, baş ağrısı, karın ağrısı, uykusuzluk, sayıklama ve vücutta zayıflamaya sebebiyet verebilir. Bakteri sindirim sistemine yerleşmiş ise ishal, kabızlık, anüste kaşıntı, kanlı dışkı belirtileri gösterir. İdrar yollarına yerleşmiş ise akıntı, kaşıntı, yanma, ağrı, güçlükle ve kanlı idrar vücutta oluşmasına sebep olur. İdrar yollarında veya vücudun başka bir yerinde bakteri oluşumu kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ve en kısa zamanda doktora gidilmesini gerektiren bir durumdur. Bakteriler ihmal edildiğinde çok ciddi problemlere yol açabilir.

İdrarda parazit hastalıklarının tedavisi:
İdrarda akıntı, infertilite, kanlı idrar oluşumu vücutta görülüyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna gidip doktora muayene olunmalıdır. Ve labaratuar testleriyle bakteri teşhisine kanaat getirilmelidir. Teşhis konulduktan sonra doktorun tavsiyesiyle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bazı parazitler ilaçla tedavisi zor hatta imkansız olabilir. Böyle durumlarda hasta operasyon geçirebilir.

İdrarda Parazit
Parazit hastalıklarından korunma yolları:
 • Meyve ve sebzeler iyice bol suyla yıkanmalıdır çünkü bu yiyecekler evimize gelinceye kadar geçtikleri evrelerde üzerinde parazitlerin kist, lavra ve yumurtalarını barındırıyor olabilir.
 • Pis suların karıştığı suların içilmesi veya yemeklerde kullanılmasından kaçınılmalıdır.
 • Kuşkulu sular kaynatılmalı veya klorlanmalıdır.
 • Temizliğe ve el yıkanmasına gerekli olan önem verilmelidir.
 • Çiğ veya tam pişmemiş et ve et ürünlerinden uzak durulmalıdır.
 • Evinizde beslediğiniz evcil hayvan varsa düzenli olarak kontrolleri yaptırılmalıdır.
 • Yılda en az bir kere doktor gözleminden geçilmelidir.
]]>
Vücuttaki Parazitler https://www.parazit.gen.tr/vucuttaki-parazitler.html Thu, 06 Dec 2018 07:27:58 +0000 Vücuttaki parazitler; insan vücuduna çeşitli nedenlerle giren ve genellikle bağırsakta olmasına karşın karaciğer, göz, eklemler hatta beyinde bile bulunabilecek mikro organizmalardır. Bazı türleri ölümcül vakalara neden olabil Vücuttaki parazitler; insan vücuduna çeşitli nedenlerle giren ve genellikle bağırsakta olmasına karşın karaciğer, göz, eklemler hatta beyinde bile bulunabilecek mikro organizmalardır. Bazı türleri ölümcül vakalara neden olabilmektedir. Bazıları ise özellikle sindirim sistemi içindeki parazitler  vücuda faydalı olmaktadır. İnsan vücudunda parazitlerin sayısı 300 kadardır. Vücuttaki parazitlerin oluşması;
 • Asgarsis adı verilen parazit; vücuda meyve ve sebzelerin kabuklarında bulunmasıyla girer. Özellikle kabukları yıkanmadan tüketilen meyveler bu parazitin bağırsakta kendisine yer edinmesine neden olacaktır. Çoğalmasıyla vücuda kötü etkileri olacağından meyve ve sebzeleri tüketmeden önce bol su ile yıkayarak tüketilmelidir.
 • Trişinoz adı verilen parazit; Vücuda genellikle kırmızı et tüketilmesiyle girer. Kırmızı etin çiğ olarak tüketilmesi bu parazitin yüksek ihtimalle vücuda bulaşmasına neden olacaktır. Bu parazit şekil olarak şerit solucan benzer. Vücutta 20 yıla kadar yaşayabilmektedir. Sürekli olarak büyüyebilmekte ve önlem alınmadığı takdirde vücuda zarar verebilmektedir.
 • Parazitler birçok nedenden dolayı vücuda girebilmektedir. Gıda maddelerinden soluduğumuz havaya kadar her yerde olabilirler. Hatta günlük duygu değişimlerinde bile vücuttaki sayıları artabilmektedir. Genellikle hijyenik olmayan ortamlarda bulunulmakla vücuda girerler. Örneğin yüzme havuzları yeteri kadar sterilize edilmediğinde parazit yuvası haline gelmekte ve kullanan kişilerin vücutlarına parazitler bir şekilde girebilmektedir.
Vücuttaki parazitler enfeksiyon hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Anemi, beslenmede düzensizlik, fiziksel gelişimin yavaşlaması ve zihinsel gelişimin yavaşlaması gibi kötü etkilere sahiptirler. Zaralı parazitlerden korunmak ve bunlara karşı önlem almak sağlıklı bir yaşam sürmek için gereklidir. Vücuttaki zararlı parazitlerin tedavisi ve alınacak önlemler;
Vücuttaki Parazitler
 • Bağırsak paraziti olan kıl kurdu bulaşıcı özellik göstermektedir. Çok yaygın bir parazit olup önlem alınmadığı takdirde olumsuz etkileri gösterecektir. Doktorların verdiği ilaçlarla tedavisi mümkündür. Ciddi bir enfeksiyon hastalığı değildir.
 • Asgarsis parazitinin tedavisinde; doktorların verdiği ilaçlarla tedavisi mümkündür. Çeşitli ilaçları vardır ve her hastaya aynı ilaç verilmesi uygun değildir. Hamile olanlara zararlı olabilecek türde ilaçları vardır. Parazitin yol açtığı enfeksiyona bağlı olarak cerrahi müdahale gerekli görülebilmektedir.
 • Trişinoz parazitinin tedavisinde; genellikle kan düzeyinin düşmesine neden olabilecek enfeksiyon hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı kan düzeyini eski seviyelere çekmek maksadıyla demir tedavisi uygulanır. Eskiden daha çok Karadeniz bölgesinde yaygın olarak görülmekteydi, şimdi ise nispeten etkisini kaybetmiştir. Kesin bir tedavisi yoktur vücuda daha sonradan tekrar nüksedebilmektedir.
 • Diğer parazitlerin tedavisinde de ilgili polikliniklere başvurularak doktorların öngördüğü tedavilerin yapılması uygundur. Diğer hastalıklarda olduğu gibi parazitlerin yol açtığı hastalıklardan korunmak için genel hijyen kurallarına uymak faydalı olacaktır. Ayrıca sık duş ve banyo yapmak, odaları sık havalandırmak, çarşaf ve havlu gibi sık kullanılan malzemelerin yeteri kadar yıkanması, kişisel bakımın doğru yapılması vücuttaki parazitlerin yol açacağı kötü etkilere karşı korunmamızı sağlar.
]]>
Hamilelikte Parazit https://www.parazit.gen.tr/hamilelikte-parazit.html Thu, 06 Dec 2018 17:24:10 +0000 Hamilelikte parazit, bulunması anne sağlığı için ve bebek sağlığı için tehlikeli olabilir. Hamilelikte parazit bulaşması sebepleri arasında çiğ et ürünlerinin tüketilmesi yer alır. Ayrıca kedi dışkısının içerisinde b Hamilelikte parazit, bulunması anne sağlığı için ve bebek sağlığı için tehlikeli olabilir. Hamilelikte parazit bulaşması sebepleri arasında çiğ et ürünlerinin tüketilmesi yer alır. Ayrıca kedi dışkısının içerisinde bulunan parazite herhangi bir şekilde temas edilmesi halinde ağız yoluyla bulaşabilen rahatsızlıktır. Köpek gibi evcil hayvanlarda ise direkt olarak parazitin bulaşmasının herhangi bir ilgi yoktur. Hamile olan kişilerde bulunan parazitin plasenta aracılığı ile bebeğe geçme ihtimali bulunmaktadır. Genellikle kedi beslenmesi bu parazitin taşıyıcısı olması sebebiyle ana kaynağı olarak görülür. Kedilerde bulunan parazitin sporozoit ismi verilen ve bölünerek çoğalan ookist yolu ile dışarı çıkması sonucu meydana gelir. Bu kistler dış ortamda dayanıklı şekilde yaşarlar. Genellikle her şeye bulaşır ve ağız yoluyla insana geçer. Pişmemiş veya az pişmiş etlerde parazite ait doku kistlerinin aracılığı ile bulaşma ihtimali yüksektir. Sebze ve meyvelerin üzerinde bulunan ookistlerin aracılığı ile hamilelikte parazit bulaşma ihtimali yaygındır. Toprakta bulunan kedi pisliği ile temas halinde de hamilelikte bu parazitin geçtiği düşünülür. 

Hamilelikte parazit oluşmasının sakıncaları
Hamilelikte bulunan bağırsak parazitinin zararları arasında düşük oluşmasına sebep olma ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca parazitin bebeğe geçme oranı da yüzde 25 civarındadır. Bebeğe geçen parazitler ciddi problemlere sebep olur. Hamilelik döneminde parazit bulunması gebelik açısından tehlikelidir. Rahim içerisinde bebeğin ölmesi veya bebeğin beyin hasarı yaşamasına neden olması gibi problemlere neden olur. Bebeğin beyin bölümünde su toplanması gibi problemlere sebep olurken; enfeksiyon nedeniyle düşük yapılmasına sebep olabilir. Ayrıca bebeğe geçme halinde görme problemlerinin yanında, zeka geriliği, gelişme problemleri, işitme sorunları, dalak büyümesi, karaciğer büyümesi gibi problemlere neden olabilir. Hamilelikte parazit bulunması ile doğum sonrasında bebeğe yapılan testlerle bebek üzerinde ne kadar hasar bıraktığının kontrol edilmesi gerekir.

Hamilelikte parazit tanısı
Hamilelik döneminde parazit tespiti için yapılacak bazı yöntemler vardır. Hücre kültürü parazit varlığının belirlenmesi, anne adayında parazite karşı oluşan antikorların tespiti için Sabin fendman uygulaması yaparak parazitin tanısının yapılması gerekir. Yapılacak diğer tetkikleri ile beraber enfeksiyon miktarı ve paraziti oluşumu tespit edilir. Yapılan testte avidite testinin düşük olması enfeksiyonun üç ay içerisinde geçirildiğini göstergesidir. Bu testin sonucunun yüksek olması ise üç ay önce geçirildiğini gösterir.

Hamilelikte bebekte parazit tanısı
Anne karnındaki bebeğe parazitin bulaşıp bulaşmadığını tespit etmek için gerekli testler bulunmaktadır. Parazitin tespit edilmesi için amnion sıvısında alınarak parazitin tespiti yapılır. Hamilelikte anne karnında bebeği parazitin bulaşıp bulaşmadı bu uygulama ile kesinleşir.

Hamilelikte parazit bulaşmasında yapılması gerekenler
Hamilelik esnasında parazitin bulaşmasının bebeğe kesin zarar verdiği söylenemez. Ancak risklerin bulunduğu bir gerçektir. Gerekli riskler anne adayına anlatılır ve bebeğe yapılan testlerle beraber parazitin bebeğe bulaştığı kesinleşirse gebeliğin sonlandırılması ailenin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilebilir. Anne adayı gebeliğin sonlandırılmasını kabul etmezse antibiyotik tedavisi uygulanır. Doğumdan sonra ise bebeğe antibiyotik verilmeye devam edilerek; bebekte parazitin yarattığı olumsuzlukların tedavi edilmesi sağlanır .

Hamilelikte Parazit
Hamilelikte parazitten korunmak için yapılması gereken önlemler
Hamilelikte parazitten korunmak için kedi beslemeye dikkat edilmesi gerekir. Bu dönemde kedinin dışkısına kesinlikle temas edilmemesi önemlidir. Kedinin dışkısını başka ki]]> Parazit Mantarı https://www.parazit.gen.tr/parazit-mantari.html Thu, 06 Dec 2018 18:29:29 +0000 Parazit mantarı: İnsanlarda parazit olarak bulunan ve hastalık yapan mantarlar mikroskobik canlılardır. İnsanda asalak olarak yaşayan 90'a yakın türde mantar vardır. Bunların bir kısmı saprofit olarak yaşarlar yani hastalık yapm Parazit mantarı: İnsanlarda parazit olarak bulunan ve hastalık yapan mantarlar mikroskobik canlılardır. İnsanda asalak olarak yaşayan 90'a yakın türde mantar vardır. Bunların bir kısmı saprofit olarak yaşarlar yani hastalık yapmazlar. Mantarların deri, tırnak, kıl ve saçları etkileyip meydana getirdikleri hastalıklar bulunmaktadır. Bu tarz yüzeysel hastalıkların yanı sıra bazı mantar rahatsızlıkları da deri altına toplanarak kronik iltihaplanmalara ve miçetom denilen yalancı mantar urlarına sebebiyet  vermektedirler. Vücutta ayak, diz,göğüs, kasık gibi çeşitli bölgelerde hastalığa yol açarlar. Çoğunlukla şişmiş ve içi düğümlerle dolu yüzeyinde fistülerle kaplı uzuvda tanecikli irin akar.Tedavisi geciken vak'alarda ayak kesilmesine kadar giden vehim sonuçlar doğurabilir.

Doğada Parazit mantarı: Parazitler üzerinde yaşadıkları mantarlardan yarar görürken mantara zarar verir. Besin ihtiyaçlarını artıklardakiorganik maddelerden karşılarlar.Bunlar organik maddelerin inorganik maddelere dönüşümünü sağlarken çürümesine sebep olmaktadırlar. Bu tür mantarların sindirim sistemleri çok iyi gelişmiştir. Bundan dolayı saprofit mantarlar canlı atıklarıyla beslendiklerinden madde dolaşımında ayrıştırıcı olarak rolü büyüktür. Ayrıca oluşturdukları maddeler üreticiler tarafından ham madde olarak kullanılır.

Parazit Mantarı
mantarlar, klorofilden yoksun tek veya çok hücreli canlılardır. Bir hücreli mantarlar mikroplara benzerler, ancak çevrelerinde oluşan selüloz zardan oluşan kalınca zarın bulunmasından dolayı onlardan ayrılırlar. Mantarların bitkisel yapıları tal denilen liflerden oluşmuştur. Lifleri bölmelere ayrılmamış olan basit yapılı mantarlar veya organları iyi gelişmiş yüksek yapılı mantarlar diye sınıflandırılır.
Mantarların kendilerine göre bir beslenme şekilleri vardır. Enerji kaynağı için organik bileşiklere ve biyosentez içinde karbonlu kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Mantarlar genel olarak heterotrofik organizmalardır. Doğada serbest olarak yaşayan mantarların bir çoğu enerji için bitkisel orjınlı kaynaklardan faydalanır.Mantarların büyük bir özelliği de glikoz, sakaroz, nişasta, maltozu ayrıştırıp bundan yararlanabilir olmalarıdır.
]]>
Çocuklarda Parazit https://www.parazit.gen.tr/cocuklarda-parazit.html Fri, 07 Dec 2018 11:30:30 +0000 Çocuklarda Parazit, yaz aylarında özellikle sokakta çok vakit geçiren toprakla uğraşan çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. Parazitler yumurta dönemindeyken gözle görülmeyecek kadar küçük mikroskobik canlılardır. Özellikle Çocuklarda Parazit, yaz aylarında özellikle sokakta çok vakit geçiren toprakla uğraşan çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. Parazitler yumurta dönemindeyken gözle görülmeyecek kadar küçük mikroskobik canlılardır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda arkadaşlar arasında besin alışverişi veya oyun esnasında bulaşmaları kaçınılmazdır. Kirli su kaynaklarında yakın yerlerde oynayan veya sokak hayvanları ile oynayan çocuklarda parazitlerle karşılaşmak ve bulaşması çok kolaydır.

Çocuklarda Parazit Belirtileri:
 • Uykuda huzursuzluk,
 • Karın ağrısı,
 • İştahsızlık,
 • Burun kaşıntısı,
 • Vücut kaşıntısı,
 • Ağız kokusu,
 • Kilo kaybı,
 • Karın ağrısı ,
 • İshal,
Parazit varlığına delalet eden başlıca belirtilerdendir. 

Çocuklarda Parazit Tespiti ve Tedavisi:

Çocukluk çağında özellikle bağırsak parazitleri bulaşması ve enfeksiyon oluşturmaları en yaygın görülen şeklidir. Parazitler yumurta veya larva halindeyken çok kolay bulaşabilirler ve parazitler yaşam döngülerini sürdürebilmek için kendilerine mutlaka bir konak ararlar. Yerleştikleri konakta asalak yaşam sürdürerek gelişir ve ürerler. Üredikleri bölgeden yumurta bırakmaları ve başka canlılara bulaşmaları çok kolaydır. Sokakta çok oynayan toprakla vakit geçiren ve kirli su kaynaklarına yakın yerlerde oynayan, sokak hayvanlarına yakın olan çocuklara parazit bulaşması kaçınılmazdır. Bazı beslenme şekilleri de parazit bulaşmasını tetikler. Özellikle sebze ve meyvelerin iyi yıkanmadan tüketilmesi, güvenli olmayan yerlerden alınan et ürünlerinin iyice pişmeden tüketilmesi de paraziter bulaşmaya zemin hazırlar.
Parazit bulaşmış insanın karın ağrısı, kusma, ishal, şiddetle ve hızla kilo kaybı, ağız kokusu, burunda kaşıntı gibi şikayetlerde bulunması normaldir. Bu sebeplerle bir hekime danışılmalıdır. 
Çocuklarda Parazit
Dışkıda yapılacak mikroskobik tetkik ile parazit varlığı belirlenebilir. Çocuklarda dışkı almak zor olduğundan anal bölgeye yapıştırılacak bir selofan bantla varsa parazit yumurtaları tespit edilebilir. Parazitin varlığı tespit edildikten sonra, tüm aileye tedavi uygulanmalıdır çünkü parazit enfeksiyonları durumunda bulaşma çok kolay olacağından ailenin diğer fertlerinde de parazit varlığı tespit edilebilir. Bunun dışında ev içi hijyene dikkat etmek özellikle kıyafetleri kaynatmak ve ütülemek çok önemlidir. Çocukların sokakta oynadıkları alanlara dikkat etmek ve sokaktan eve gelindiğinde mutlaka elleri bol su ile antiseptik sabunlarla yıkamak, meyve ve sebzeleri bol su ile yıkamak ve et ürünlerini iyice pişirmek de parazit bulaşmasını önleyen başlıca yöntemlerdir.
]]>
Kedi Dış Parazit https://www.parazit.gen.tr/kedi-dis-parazit.html Sat, 08 Dec 2018 07:03:22 +0000 Kedilerde Dış Parazit, özellikle aşılanmamış sokaktan alınan veya sokakta yaşayan kedilerde sıkça rastlanan bir durumdur. Birbirleriyle yakın olan ve sokakta yatan kediler veya evde yaşayıp sokak kedileri ile iletişime geçen ke Kedilerde Dış Parazit, özellikle aşılanmamış sokaktan alınan veya sokakta yaşayan kedilerde sıkça rastlanan bir durumdur. Birbirleriyle yakın olan ve sokakta yatan kediler veya evde yaşayıp sokak kedileri ile iletişime geçen kedilerde dış parazite çokça rastlanır. 

Kedilerde Dış Parazit Belirtileri:

Dış parazit ile kontamine olmuş kedi genelde huysuz olur. Tüylerinde matlaşma, tüy döküntüsü, sık sık kaşınma kendini ısırmaya çalışma gibi belirtiler gösterebilir. Ayrıca sık tüy dökülmesi, dermatit, deride kızarıklık gibi belirtilerde dış parazit varlığını gösterebilir. Kedilerde yaşayan dış parazitler bir çok hastalığı da beraberinde getirebilir. Bu hastalıkların tespit edilmesi de parazitlerin kolay saptanmasını sağlayabilir.

Kedi Dış Parazit
Kedilerde Görülen Dış Parazit Türleri:
 • Bit
 • Pire
 • Kene
 • Toxopylasma
en çok rastlanan dış parazit türlerindendir. Bit Veya pire ya da kene gözle görülerek kolaylıkla tespit edilebilir ve bu parazitlerin tedavisi daha kolay olmakla beraber toxopylasma gibi daha küçük parazitler zor tespit edilebilir ve bulaşması halinde insanlarda da ciddi hastalıklara yol açabilirler. Parazitler yılın her döneminde görülebilir. Bunlardan korunmak için asıl yapılması gereken kedinize mutlaka dış parazit aşısı yaptırmaktır. Kedinin bedensel temizliğine dikkat etmek ve belirli aralıklarla veteriner kontrollerini yaptırmak da parazit kontrolü sağlar. Evcil kediler özellikle üreme ve çiftleşme dönemlerinde evden kaçıp sokağa çıkabilir ve bu dönemlerde parazit kapabilirler. Bu durumu engellemek için kısırlaştırma yapılabilir.
]]>
Bağırsak Paraziti İlaçları https://www.parazit.gen.tr/bagirsak-paraziti-ilaclari.html Sun, 09 Dec 2018 01:18:48 +0000 Bağırsak Paraziti İlaçları, Bağırsak parazitlerinin beyaz bir solucanı andıran görünümleri vardır. Genelde ince ve kalın bağırsaklarda yaşarlar. Hatta bazı parazitler sadece bağırsaklara değil çevresindeki diğer orga Bağırsak Paraziti İlaçları, Bağırsak parazitlerinin beyaz bir solucanı andıran görünümleri vardır. Genelde ince ve kalın bağırsaklarda yaşarlar. Hatta bazı parazitler sadece bağırsaklara değil çevresindeki diğer organlara da zarar verebilir. Bağırsak parazitlerinin kıl kurdu, tenya, bağırsak solucanı gibi farklı türleri bulunur. O nedenle boy ve şekilsel açısından da farklılık gösterirler fakat genelde birkaç mm ile bir metre arasında değişik boylarda ve şekillerde görülür. Kişilerin yediği besinleri yiyerek beslenmelerini sağlarlar. Bağırsak parazitleri yumurtlama yoluyla üreyerek çok uzun süre vücut içinde yaşamına devam eden canlılardır. Parazitlerin insan sağlığı açısından zararları oldukça fazladır. Çoğu hastalıkta olduğu gibi vücutta parazit oluşmasının en başlıca sebebi yetersiz hijyendir. Hijyen koşullarının tam olarak sağlanmadığı ortamlarda, temizlenmeden yenilen ya da kirli sularla yıkanan besinler, işlenmemiş ve iyi pişirilmemiş et ürünleri tüketimi parazit yumurtalarının barınmasına zemin hazırlar. Tüm bunlar dikkate alınmadan tüketildiğinde parazitler vücuda yerleşmiş olur. 

Parazitler ayrıca topraktan, hayvan dışkılarından da bulaşabilir. Birebir temas harici bu gibi ortamlarda bulunmak bile parazitlerin bulaşması için etkendir. Bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonlar, çoğunlukla dışarıdan bakıldığında bir belirti göstermez ve tanı genellikle dışkıyı inceleme yoluyla konulur. Bağırsak parazitlerinin belirtileri parazitin çeşidine, yerleştiği yere ve parazitin miktarına göre değişkenlik gösterir. Belirtiler arasında en sık rastlanılan anüste hissedilen yoğun kaşıntılardır. Bunun yanı sıra kendini sürekli aç hissetmekten kaynaklı sık sık yemek yeme isteği, uyurken ağızdan anormal miktarda salya gelmesi, halsizlik, mide bulantısı, karın ağrısı, halsizlik gibi sebepler de görülür. Bu gibi belirtiler görülmesi yada fark edilmesi durumunda öncelikli olarak parazitoloji uzmanına giderek tahlil yaptırılması gerekir. Bağırsak parazitlerinin aşırı derecede olması, birbirleriyle düğüm olmalarına bunun sonucunda da bağırsaklarda tıkanmalara yol açabilir. O nedenle tahlil yaptırmanın kişiye sağladığı en büyük avantaj bu olumsuz durumun engellenmesidir.

Bağırsak Paraziti İlaç Kullanımı 

Bağırsak parazitlerinin aşırı derecede olması, birbirleriyle düğüm olmalarına bunun sonucunda da bağırsaklarda tıkanmalara yol açabilir. O nedenle tahlil yaptırmanın kişiye sağladığı en büyük avantaj bu olumsuz durumun engellenmesidir. Bunun için dışkı testi dahil ultrason, MR gibi çeşitli uygulamalar da gerçekleştirilebilir. Parazit türü belirlendikten sonra ilaç tedavisine başlanır. Bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonlar, başarılı bir biçimde güvenli ve geniş spektrumlu antiparazitik ilaçlar ile kalıcı olarak tedavi edilebilirler. Bağırsak parazitlerinden kurtulmanın en iyi yolu ilaç tedavisidir. Ağızdan alınan ilaçların bazıları çiğnenerek bazıları ise yutularak kullanılır. İlaçlar, bağırsaklardaki parazitler tarafından emilir ve böylece vücuttan dökülmeleri gerçekleşir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bağırsak paraziti ilaçlarından biri olan "Andazolerişkinlerin kullanabilmeleri için tablet ve küçük çocukların kullanabilmeleri için ise şurup şeklinde satılmaktadır. Oldukça etkili bir anti parazittir. Sabahları aç karnına içilmesi tavsiye edilir. 
Bağırsak Paraziti İlaçları
Bunların dışında Siropar, Hemicid, Pipor, Vermox, Vermazol, Versid ve Pyrantel Pamoat da kullanılabilir. ayrıca doğal yollardan hazırlanabilecek parazit ilaçları da vardır. bunun için bir adet büyük havuç rendelenir. Bir tencereye 3-4 su bardağı su eklenir. Rendelenen havuçlar kaynamış suda iyice haşlanır. İki diş sarımsak biraz tuz ile birlikte havanda ezilir ve havuçların içine eklenir. Havuçlar eridikten sonra 1 yemek kaşığı zeytinyağı da ilave edilir ve tencere ocaktan alınır. Bir]]> Dışkıda Parazit https://www.parazit.gen.tr/diskida-parazit.html Sun, 09 Dec 2018 01:38:59 +0000 Dışkıda parazit, Dünya üzerinde tespitleri yapılmış birçok hastalık mevcuttur. Bu hastalıkların insanlara bulaşmasının genel sebepleri de mikrop ve bakterilerdir. Dışkıda parazit bir bağırsak hastalığının göstergesidi Dışkıda parazit, Dünya üzerinde tespitleri yapılmış birçok hastalık mevcuttur. Bu hastalıkların insanlara bulaşmasının genel sebepleri de mikrop ve bakterilerdir. Dışkıda parazit bir bağırsak hastalığının göstergesidir. Bu parazitler insanlara birçok yolla bulaşabilir. Bağırsakta oluşan bu parazitler bir  çeşitte olabilir.

Genel olarak dışkıda parazitin belirtileri;
 • Karın ağrısı, 
 • Bedenin gelişmesinde gerileme, 
 • İştahsızlık, 
 • Kilo alamama,
 • Makat bölümünde kaşıntı, 
 • Ağızdan salya akması, 
 • Dişleri gıcırdatma gibidir. Ancak bu belirtiler sadece bağırsak paraziti belirtisi olmadığından bu parazitlerin varlığı ancak dışkı yardımıyla kesinleşir o yüzdende dışkıda parazit işlemi gerekli testlerle anlaşılır. 
Dışkıda parazit, görülmesi bağırsak içerisinde çok yoğun şekilde parazitlenme olduğunu gösterir ve bu parazitler biz insanlara yediği yiyeceklerden, temas halinde veya deri yoluyla geçiş yaparlar. Bu parazitler bulaşıcı ve tehlikelidir. Fark edilmezlerse hastada daha ciddi sağlık sorunları görülebilir. Bazı parazitler gözle görülebilir bazıları da görülmezler bağırsak parazitleri genellikle gözle görülebilen parazitlerdir. O yüzdende dışkı içerisinde çıplak gözle tetkikleri yapılabilir. Parazitler üzerinde yapılacak olan tahliller sayesinde türünü ve cinsini belirleyebilirsiniz. Dışkıda gözükmeyen parazitler için selofan bant yöntemi kullanılır. Bu yöntemde bant makat çevresine yapıştırılarak on dakika kadar bekletilir ve parazitlerin lavraları banda yapışarak tahlil edilebilir. 

Dışkıda kurtlanma yani parazitlenme hastalığının birçok teşhis yöntemi vardır. Bunlardan en basit ve anlaşılır olanı anüs bölgesinde kaşıntı şeklinde kendisini gösterir. Sebebi de dişi parazitlerin lavralarını yani yumurtalarını bırakmak için makat bölgesine doğru inmesiyle oluşan bir durumdur. Bu durumda dişi parazitler anüs bölgesinde hareket ederken kaşıntıya sebep olurlar. Aynı zamanda dışkıda olan parazitler dışkının alınıp tahlil edilmesiyle de olur. Dediğimiz gibi bazı parazitler canlı halde dışkıda aktif olarak çıplak gözle görülebilir renkleri beyaz ve kremsi gibidir. Boyları 2-3 um boyutundadır ve kalınlıkları 4-5 um civarındadır. Parazitlerin dışarıdan şekilleri tam bir geometrik şekil olan elips şeklindedir. 

Eğer ki dışkıda parazit hastalığınız varsa, ilk yapmanız gereken bir doktora gitmektir. Büyük bir ihtimal ile erken teşhis olsa bile diğer aile bireylerine de size uygulanan tedavi uygulanır. Çünkü bu parazitler bulaşıcıdır ve bütün ortak kullanım eşyaları ile rahatlıkla geçiş yapabilirler.
Dışkıda Parazit
Dışkıda parazitin tedavisinde kullanılan ilaçlar;
 • Pomaat,
 • Antihelmintik,
 • Piperazindir. 
Dışkıda parazit, hastalığı genellikle lavraların yani yumurtaların ağız yoluyla alınmasıyla olur. Buda tükettiğimiz kırmızı et gibi gıdaları çiğ veya az pişmiş olarak tüketmekten kaynaklanır. Dışkıda görüle parazitler içerisinde oksiyürlar, tenyalar, askarisler ve çengelli kurtlar vardır. Bunlardan en tehlikeli ise askarislerdir. Boyları 15-40 santimetre arasında değişiklik gösterir. Askarislerin diğer adı bağırsak solucanlarıdır. 

Askarislerin insanlara bulaşma şekilleri;
 • Az pişmiş yada çiğ etler,
 • İnsan gübresi ile yetiştirilen sebze ve meyvelerin yıkanmadan yenmesi sonucu dişi parazitlerin yumurtaları insan bedenine geçer ve larvalara dönüşürler. Bu larvalar oluşumları bittiğinde bağırsak zarını delerek kana karışırlar ve zaman içerisinde akciğerlere kadar ulaşabilirler. Akciğerde iltihaplanmalara neden olan bu parazit eğer safra kesesine ulaştıklarında kişi sarılık hastalığına yakalanır. 
Dışkıda parazitlerin tedavi süreçleri ortalama on beş gün civarı sürer ve tüm aile bireyleri bu tedaviyi uygular. Ayrıca b]]> Parazit Yumurtası https://www.parazit.gen.tr/parazit-yumurtasi.html Sun, 09 Dec 2018 20:14:37 +0000 Parazit yumurtası, genellikle gözle görülmeyen yumurtalardır. İnsanların vücuduna çoğu zaman ağız yoluyla dışarıdan girerler. Vücuda ağız yoluyla giren parazit yumurtaları vücutta gözle görülebilen kurtçuklara dönüş Parazit yumurtası, genellikle gözle görülmeyen yumurtalardır. İnsanların vücuduna çoğu zaman ağız yoluyla dışarıdan girerler. Vücuda ağız yoluyla giren parazit yumurtaları vücutta gözle görülebilen kurtçuklara dönüşürler. İşlenmiş et ürünleri hijyensiz ortamlarda üretildiğinde tenya yumurtalarını barındırır. Hijyen olmayan sular ve hijyenik olmayan sularla yıkanmış meyvelerde de kirli suyla yıkanmış olduklarından dolayı parazit yumurtaları oluşabilir. Çocuklar hijyen kurallarını yeterince bilmediği için parazit oluşumu çocuklarda daha fazla gözlemlenir. Fakat anne sütü alan çocuklarda genellikle parazit oluşmaz. Ama parazit yumurtaları anne aracılığıyla çocuğun vücuduna geliyorsa parazitler tedavi edilmediği takdirde çok tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca birçok parazit çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiler. Parazit yumurtalarının birçok çeşidi vardır. Parazit yumurtalarının vücuda girip orada parazit yani beyaz solucanı andıran canlılar haline gelmesi vücudumuzda çeşitli hastalıkların oluşumuna sebebiyet verir.

Vücutta parazit olduğuna dair belirtiler:
 • Karın ağrıları
 • İshal
 • Hafif ve içten mide bulantıları
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Geceleri diş gıcırdaması
 • Geceleri yastığa salya akması
 • Kansızlık
 • Vücutta vitamin eksikliği
 • Makat bölgesinde kaşıntı
Bu belirtilerin bazılarını gözlemliyorsanız en yakın sağlık kuruluşlarına giderek bir parazitoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. Çeşitli tahlillerle vücudunuzda parazit yumurtası yada parazit oluşumu olup olmadığına dair bilgi alabilirsiniz. Parazitler yumurtadan çıkmışsa tükettiğimiz besinlerin faydalı kısımlarından beslenirler. Buda kişinin vitamin ve kan değerlerinin düşmesine sebep olur. Kansızlık ve vitaminsizlik kişiyi yorgunluk halsizlik ve güçsüzlük problemlerine yol açacaktır.

Parazit Yumurtası
Parazit yumurtası ve dolayısıyla vücutta parazit oluşumu olan kişilerde tedavi nasıl olur:
Vücutta parazit ilaçlarla tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Bu ilaç 2 dozluk şurup şeklindedir. İlk doz alındıktan 15 gün sonra 2. doz kullanılır. Ancak parazit yumurtaları her yerde olabileceği için son derece hijyenik davranılmalıdır. Parazit yumurtaları ellerde, tırnak diplerinde ve kişinin iç çamaşırlarında olabilir. Parazit olan bir hastanın elbiseleri vücudu ve çevresi dezenfekte edilmeli ve hijyene çok önem verilmelidir. Hastanın içtiği sudan yediği yiyeceklere kadar hepsi temizlik kontrolünde olmalıdır. Doktor tedavisi bittikten sonra mutlaka bir kez daha kontrole gitmeli ve ihmal etmemelidir.
]]>
İç Parazit https://www.parazit.gen.tr/ic-parazit.html Mon, 10 Dec 2018 03:29:25 +0000 İç parazit, kalp kurtları, kancalı kurtlar, yassı kurtlar, halkalı kurtlar gibi çeşitlere ayrılırlar. Vücudun iç kesimlerinde yaşamlarını sürdürürler. Genellikle hayvan kanlarıyla beslenirler. İç parazitler pek çok bozukl İç parazit, kalp kurtları, kancalı kurtlar, yassı kurtlar, halkalı kurtlar gibi çeşitlere ayrılırlar. Vücudun iç kesimlerinde yaşamlarını sürdürürler. Genellikle hayvan kanlarıyla beslenirler. İç parazitler pek çok bozukluklara yol açabilirler. Bunlardan bazıları; beslenme eksiklikleri, zehirlenmeler, anemiler gibi problemlerdir. Dış parazit ise bunun tam tersidir. Vücudun dış kısmında yaşayarak beslendiği kişinin kaşıntı, alerji, anemi gibi hastalıklara yakalanmasına yol açarlar. Zaten parazit bir başka canlıdan faydalanarak yaşayan ve faydalandığı canlıya bağımlı olarak yaşayan bir tür organizmadır. Parazitlerin faydalanacakları canlı olmazsa yaşamlarını devam ettiremezler. Ayrıca bu parazit ve faydalanılan canlı ilişkisinde ödün veren her zaman konakçı olmuştur. İç parazitler hemen hemen sadece hayvanları kendilerine konakçı olarak seçerler. Bu hayvanlardan en çok iç parazit yerleşmesi köpeklerde görülür. 

İç parazit çeşitlerinden kalp kurtları, en tehlikeli ve en ölümcül parazit çeşididir. Canlının kalbine yerleşerek uzun zamanda kalp kasında zayıflamalara neden olur. Bunun sonucunda kalp yetmezliği ortaya çıkar ve canlı en sonunda ölür. Bu iç parazitler canlıya sivrisinekler aracılığıyla bulaşır ve kan yoluyla kalbe ulaşır. Kalbe ulaştığı zaman yapacağı en öncelikli iş kalbi kendine mesken etmek ve kalbe yerleşmek olacaktır. Tedavisi vardır fakat yapması zor bir yöntemdir. Ayrıca bu tedaviler çok ciddi riskler taşır. Bunların yanında parazitleri öldürmek damarlarda tıkanmalara sebebiyet verir. Fakat öldürülmeyen parazitler de kalbe zarar vermeye devam edecektir. Böyle bir duruma ehven-i şer sıfatıyla yaklaşılabilir. Yani iki kötü durumun en az zararlı olanını seçmek gereklidir. Zaten böyle bir durumda da karar hasta sahibine bırakılır. Böyle bir durumla burun buruna gelmemek için dış parazitlere karşı kendini korumak çok büyük bir önem taşımaktadır. 

Başka bir iç parazit çeşidi olan kancalı kurtlar, kancaya benzer dişler ile canlının bağırsaklarına tutunurlar. Bağırsak duvarlarını deşerek iç kanamaya sebep olurlar. 50-100 arası kancalı kurt, rahatlıkla yavru bir canlıyı iç kanamaya sebep olarak öldürebilir. Ülkemizde bu parazit çeşidi sıklıkla ve evcil hayvanlarda (hemen hemen hepsi köpeklerde) görülürler. Bir köpeğe sahipseniz ve köpeğiniz kusuyorsa, ishalse, iştahsızsa, karnı şişkinse ve dışkısında kan veya sümük benzeri sıvılar bulunuyorsa acilen bir hekime götürmeniz gereklidir. Giderken dışkısından da bir parça almak gerekebilir. Bunun nedeni hekimin doğru ve çabuk bir teşhis koyabilmesini kolaylaştırmaktır. Halkalı kurtlar da bağırsaklarda yaşarlar ve şiddetleri kancalı kurtlar ile aynı belirtileri verirler. Hemen hemen her yavru köpekte halkalı kurtlar görülmektedir. Bunun nedeni anne sütü almalarından dolayıdır. İlk aşılarında bu parazitler vücuttan hemen uzaklaştırılmalıdır. Bütün parazitler gibi bunların da belirtisi görüldüğünde acilen hekime danışılmalıdır. Bir başka iç parazit çeşidi olan yassı kurtlar da bağırsaklarda yaşarlar ve aynı belirtileri gösterirler. Larva ve yumurtaları soğuk hava ve çevre koşullarına çok dirençlidir. Aynı belirtiler görüldüğünde acilen bir hekime başvurmak önemlidir.

İç Parazit
İç Parazit Tedavisi: Parazitlerin en korkulan hastalıklardan biri olmasının sebebi, insanlara bulaşma ihtimalinin çok kolay ve yüksek şansta olmasıdır. Ayrıca parazitler çok hızlı bir şekilde yayılabilir. Parazitler hemen hemen her zaman köpeklerde görüldüğü için öncelikle iç parazit problemi olan köpek bu parazitleri dışkı yoluyla çevreye ve diğer köpeklere bulaştırır. Diğer köpekler de dışkılama işlevini yaparken tüylerine, bu tüyler de temas eden her insana bulaştırır. İç parazitin çok hızlı ve kolayca yayılabilen bir hastalık olduğunu gördüğümüz için tedavisine acilen başlanması gerekir. Tedaviye başlamak için öncelikle parazit türü tespit edilmelidir. Çünkü farklı tür iç parazitlerin farklı tür tedavi yöntemleri olabilir. Ayrıca]]> Balıklarda İç Parazit https://www.parazit.gen.tr/baliklarda-ic-parazit.html Mon, 10 Dec 2018 10:26:23 +0000 Balıklarda iç parazit, balıkların sindirim sistemlerine yerleşerek ve gıdalarına ortak olarak balığın beslenememesine neden olan parazitlerdir. İç parazit olan bir balıkta iştahsızlık, isteksizlik, kararma, hareketlerinde yav Balıklarda iç parazit, balıkların sindirim sistemlerine yerleşerek ve gıdalarına ortak olarak balığın beslenememesine neden olan parazitlerdir. İç parazit olan bir balıkta iştahsızlık, isteksizlik, kararma, hareketlerinde yavaşlama ve beyaz jelimsi bir dışkı görülmektedir. Tabi bu belirtiler sadece iç parazit olan bir balığa ait belirtiler değildir. Diğer bazı hastalıklarda da bu ve buna benzer belirtiler görülebilir bu yüzden bu belirtilerin balığınızdaki süresi çok önemlidir eğer bu belirtiler 3-4 gündür balığınızda varsa ve sürekli tekrarlıyorsa bir an önce tedaviye başlamalısınız. 

Balıklarda iç parazitin görülme nedeni 
 • Balıklara ucuz ve  içinde ne olduğu belli olmayan yemler vermek. Bu yemlerin geneli ölen balıklardan elde edilen balık unundan yapılır bu yüzden bilinen kaliteli markalar tercih edilmelidir.
 • Balıklara direkt kırmızı et vermek
 • Dışarıdan yeni aldığınız bir balığı ayrı bir yerde bekletip hasta olup olmadığına bakmadan direk diğer balıkların olduğu yere koymak
 • Balıkları diğer ölü yada canlı balıklarla beslemek
 • Tankın filtrasyonuna özen göstermemek ve iyi havalandırmamak
 • Balıkları beslenme şekillerine uygun beklememek gibi nedenlerden ötürü balığınızda parazit oluşumu görülür.
Tedavi şekli 
Öncelikle balıklarınızı günlük takip etmelisiniz. Eğer dört beş günlük takibin sonunda rahatsızlığın belirtilerini balığınızda gördüyseniz balığınızın yemini hemen değiştirmelisin. Yem için ise, sarımsak katkılı yemler ve sarımsak suyu kullanmalısınız. İsterseniz bu sarımsaklı yemi kendinizde evinizde çok rahat hazırlayabilirsiniz. Öncelikle bir miktar kullandığınız yemden bir kaba koyun, içine akvaryumun suyundan biraz ilave ederek içine iki diş sarımsak doğrayınız. Yaptığınız karışımı 15 dakika bekletiniz ve daha sonra suyunu sözünüz. Yemin suyunu süzdükten sonra yemin kurumasını sağlayınız. Hazırladığımız bu yemi çok abartmamak kaydıyla 10 gün kesintisiz olarak balıklarınıza veriniz. On günden sonra mutlaka bu karışımı vermeyi bırakınız. Bunun dışında balıklar için eczaneden flagyl alabilirsiniz bu ilaçı balıklarınıza 2 şekilde verebilirsiniz. Birinci yol balığın direk olarak ağzına sıkabilirsiniz bu ilaçı şu şekilde hazırlayınız, 5 tablet flagyl 1 su bardağı balıkların suyundan alınan suda eritilir iğnesi olmayan şırıngaya çekilir ve balığa ağız yoluyla günde 2 sefer 4-5 damla içirilir, tedaviye 4-5 gün devam edilir. İkinci yol ise, karantina tankında kullanılması. 
Balıklarda İç Parazit
Flagyl Karantina tankında kullanımı 
Eczaneden Flagyl ve cipro alınır tankın ısısı yavaş yavaş 32 dereceye kadar çıkarılır.
İlk başta yapılması gereken, 50 litre suya 1 flagyl + 100 litre suya 1 cipro eritilerek suya karıştırılır. Ve ısı arttırılarak 32'den 34'e çıkarılır. İkinci günde ise tankın yarısı yani %50-60 civarı dipten su değişimi yapılır. 100 litre suys 3 flagyl, 100 litre suya 2 cipro eritilir. Karantina tankının ısısı 34 te kalsın. Üçüncü  günde de yapılması gereken, yine %50-60 su değişimi, 100 litre suya 3 flagyl, 100 litre suya 1 cipro konur.  En son gün ise, %50 su değişimi, filitre temizliği + varsa karbonla filitreleme yapılır. Isı yavaş yavaş 30'a  kadar düşürülür.

Bu uygulamanın her gününde tankı izleyin, özellikle beyaz dışkı gördüğünüz balıkların, yem yeyip yemediğine dikkat edin eğer balık buna rağmen yemek yemiyorsa, balığın ağzına flagyl sıkın.
]]>
Parazit Testi https://www.parazit.gen.tr/parazit-testi.html Tue, 11 Dec 2018 00:20:54 +0000 Parazit Testi, insan vücuduna yerleşmiş parazit varlığının doğrulanması için uygulanan bir testtir. Parazitler çok çeşitli canlı familyasından olabilir ve yaşamlarını sürdürmeleri için mutlaka bir konağa ihtiyaç duyarlar Parazit Testi, insan vücuduna yerleşmiş parazit varlığının doğrulanması için uygulanan bir testtir. Parazitler çok çeşitli canlı familyasından olabilir ve yaşamlarını sürdürmeleri için mutlaka bir konağa ihtiyaç duyarlar. Yerleştikleri konağın bedeninden faydalanarak gelişir ürer ve yaşam döngülerine devam ederler. Bazı parazitler bulaşma esnasında mikroskobik canlılar olmasına rağmen nazı parazitler gözle görülebilir. Bit, pire, kene gibi hayvanlar gözle görülebilen parazitlerdir. Bunlar genellikle hayvanlardan insanlara bulaşarak kıl kökü buluna damar ağına yakın bölgelere yerleşir ve kılcal damarları delerek bu bölgedeki kandan beslenirler. Bit, pire, kene gibi parazitler kendileri enfeksiyon yapmasa bile taşıdıkları bazı mikroplarla enfeksiyonlara sebep olabilirler. Özellikle kene kanamalı ve ateşli ölümcül sonuçlanabilecek bir hastalık olan kırım kongo kanamalı ateşine (KKKA) pire ise, lyme hastalığına sebep olabilir. Bunların dışında beden içinde özellikle bağırsaklarda yaşayan parazit türleri de vardır. Bunlar daha çok enfeksiyonlara neden olurlar.

Vücutta Parazit Belirtileri:

Parazit tarafından konak seçilmiş insanda bu ikili beslenme sebebi ile bazı hastalık belirtileri olabilir. Bunlar genellikle ishal, ani gerçekleşen aşırı kilo kaybı, kusma, ağız kokusu, Burun kaşıntısı, gece ağız akıntısı, makatta kaşınma şeklinde sıralanabilir. Özellikle toprakla, kirli sularla veya sokak hayvanları ile iletişim halinde olan çocuklarda paraziter bulaşma sıkça olur ve kontamine olan çocuk diğer aile üyelerine de parazit taşıyabilir. Parazit bulaşmaları halinde hekim tarafından uygulanacak tedavi tüm aileye yönelik olmalıdır.

Parazit Testi
Parazit Testi Yöntemleri:

Mikroskobik İnceleme: Bu yöntemde parazit bulaşmasından şüphelenilen hastadan bir miktar gaita (dışkı) örneği alınır ve mikroskop altında incelenir. Parazit yumurtası var ise bu yöntemle tespit edilebilir.

Selefon Bant Yöntemi: Küçük yaştaki çocuklardan dışkı örneği almak kolay değildir. Bu sebeple çocukların makat bölgesine selefon bant yapıştırılır ve bir süre beklenir. Sonrasında mikroskop altında incelenen bu bantta eğer varsa parazit yumurtaları tespit edilebilir.

Bunun dışında kanda yaşayan daha ciddi parazitleri tespit etmek için kan testi yapmak gerekmektedir. Parazit testi yapmadan önce mikroskobik uygulamada dışkıya boyama yapılması parazit yumurtasının daha kolay tespit edilmesine yardım edebilir ve bu yöntemle yumurtanın hangi parazit türüne ait olduğunu saptamak ta daha kolaydır.
]]>
Kedi Parazit https://www.parazit.gen.tr/kedi-parazit.html Tue, 11 Dec 2018 13:09:02 +0000 Kedi parazit, sınıflandırması genel olarak iç ve dış parazitler olarak yapılır. Hayatı olumsuz şekilde etkileyen ve iç organlara yerleşen parazitlere iç parazitler, vücut içine girmeyen deri ve tüylerin üzerinde yaşam sürel Kedi parazit, sınıflandırması genel olarak iç ve dış parazitler olarak yapılır. Hayatı olumsuz şekilde etkileyen ve iç organlara yerleşen parazitlere iç parazitler, vücut içine girmeyen deri ve tüylerin üzerinde yaşam sürelere de dış parazitler denir. İç ve dış parazitler farklı belirtilere neden olup, çok sayıda farklı türleri vardır. Ancak kedi parazitlerinin ortak spesifik belirtileri de vardır.

Kedi parazit sınıflandırması

Dış parazitler: Kedilerde sağlık açısından olumsuz etkiler yapan dış parazitler arasında bit, kene, pire ve uyuz gibi etkenler bulunur. Kedileri evde beslediğiniz zaman dışarıya çıksa da, çıkmasa da 2-3 ayda bir dış parazit ilacı yapılmalıdır. Bunun için iğne yaptırmaya gerek kalmadan ense damlası ya da tasma kullanabilirsiniz. Ancak tasma kediler için pek kullanışlı olmayabilir.Kedilerin sağlığı açısından buna dikkat edilmelidir. Çünkü kedi iç hastalıklarının oluşmasında dış parazit ısırıklarının da önemli bir rolü vardır. Aşıları mutlaka düzenli olarak yaptırılmalıdır.

İç parazitler: Vücut içindeki iç parazitler iğneyle ve hapla ortadan kaldırılabilir. Bu kedi parazitleri arasında askaritler, kurtlar, tenyalar en önemlileridir. İç parazitlerle mücadele dış parazitlerle aynı anda yapılabilir. 2-3 ayda bir tekrar edilmelidir. Kedi iç parazitlerinin oluşması genellikle dış parazit ısırıklarıyla, çiğ et tüketiminden kaynaklanır. Evde beslenen kediler dışarıya çıkmıyor ve çiğ et tüketmiyorsa telaş etmemelisiniz. Fakat kedi parazit tedavisi ihmal edilmemelidir.

Toplumda kedi ve köpek tüylerinin insanlarda kist yapıcı etkisinin olduğuna inanılır. Ancak sadece tüyün yutulmuş olması, insanda kist yapmaz. Kistin oluşması tüylerde parazit yumurtası bulunuyorsa mümkündür. Kistin oluşması parazit yumurtasından olur. Bu açıdan kedi parazit mücadelesi oldukça önemlidir. Evde baktığınız kedinizde parazit mücadelesine özen göstermelisiniz.
Kedi Parazit
Kedi parazit belirtileri

Kedi dış parazit belirtileri: Kedilerde dış parazitlerin en önemli belirtileri tüylerdeki matlaşma, deride kızarıklık, kaşıntı, alerji belirtileri, dermatit, tüy dökülmesi, deri renginde farklılaşma gibi etkilerdir. Ayrıca pire, bit gibi dış parazitler dışarıdan gözle görülebilecek parazitlerdendir. Kene gibi parazitlerde kan emme yüzünden başka belirtilerde oluşabilir. Kediye başka hastalıkları da bulaştırabilirler. Bu durumda hem dış parazit belirtileri, hem de oluşan hastalığın belirtileri görülebilir.

Kedi iç parazit belirtileri: İç parazitler çok sayıda belirtiye neden olabilir. Bunun nedeni iç parazitlerin başta sindirim sisteminde bağırsaklara, akciğer, karaciğer, beyin gibi yaşamsal organlara yerleşmesidir. Kedi parazit yerleştiği organa göre belirtiler verecektir. Genel belirtileri ise ishal ve kusma, karında şişlik, kanlı dışkılama gibi semptomlar olabilir. Parazitlerin türüne göre de başka belirtiler görülebilir.

Kedi parazit mücadelesi hem kedinizin, hem de sizin sağlığınız açısından çok önemlidir. Bu yüzden düzenli şekilde kedi iç ve dış parazitlere karşı tedaviyi ihmal etmemelisiniz. Kedinizin veteriner kontrollerinizi yaptırmalısınız. Kedi parazitleri her dönem etkili olabilir. Bu yüzden yıl içinde 2-3 ayda bir kedi parazit tedavisi yaptırmalısınız.
]]>